tutaj jesteś: Strona główna > Lista projektów > Opis projektu

Zobacz, jak Polska zmienia się dzięki Funduszom Europejskim

Opis projektu

 
powrót do listy drukuj
zapisz projekt jako PDF
 

rewitalizacja
tytuł projektu:
Rewitalizacja Bulwaru Nadwarciańskiego Wschodniego w Gorzowie Wlkp. poprzez adaptację infrastruktury technicznej na cele kulturowe, rekreacyjne i turystyczne
nazwa beneficjenta:
Miasto Gorzów Wielkopolski
województwo:
powiat:
lubuskie
m. Gorzów Wielkopolski
fundusz:
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
program:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubuskiego
działanie:
4.3. Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich i wiejskich.
dziedzina:
rewitalizacja
wartość projektu:
9 362 913.57 zł
dofinansowanie z Unii Europejskiej:
4 213 088.96 zł
ocena:
punktor projekt realizowany
w latach 2007-2013
Opis projektu

Gorzów Wielkopolski swoją atrakcyjność zawdzięcza rzece Warcie, której bieg dzieli miasto na dwie części. Tak jak w innych polskich miejscowościach położonych nad rzekami, również tutaj obudziła się tęsknota do powrotu nad wodę. Niegdyś to rzeki właśnie wpływały na rozwój gospodarczy. Potem jednak zostały zapomniane. Dziś na nowo są postrzegane jako element zwiększający atrakcyjność i umożliwiający rozwój działalności turystycznej.

Aż trudno uwierzyć, że w miejscu dzisiejszego Bulwaru Nadwarciańskiego Wschodniego do niedawna handlowano odzieżą, warzywami i różnymi innymi towarami. Handlarzom i ich klientom stworzono jednak o wiele lepsze warunki pod dachem. A nad Wartą powstała przestrzeń do spacerów, rekreacji i wypoczynku. Rewitalizacja wschodniej części bulwaru jest kontynuacją wcześniejszych działań, np. modernizacji Mostu Staromiejskiego i przebudowy bulwaru w części zachodniej.

Obecnie Bulwar Nadwarciański stanowi centrum miasta – miejsce spotkań gorzowian i atrakcji turystycznych. Atrakcyjne ścieżki, przystań, place zabaw, restauracje i kawiarenki to przykład udanego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego. Nie tylko stworzono tu ładną przestrzeń, ale nadano też temu obszarowi zupełnie nową funkcję. To z kolei ożywiło gospodarkę. Prężnie rozwija się sektor usług turystycznych i okołoturystycznych. W niszach estakady kolejowej przez cały rok działa siedem lokali gastronomicznych. Latem kursują statki wycieczkowe.

Bulwar Wschodni podzielono na cztery strefy. W pierwszej, tzw. strefie relaksu, znajduje się pawilon z letnim ogródkiem. Kolejnym elementem małej architektury jest strefa wypoczynku z wolierą dla egzotycznych ptaków. Nieopodal umiejscowiono plac zabaw dla dzieci z altanami w formie grzybków. Na ich dachach zamontowane są baterie słoneczne zasilające lampy. Za placem zabaw znajduje się strefa atrakcji z zegarem słonecznym oraz płytką sadzawką.

– Najbliżej zabytkowej kamienicy z 1900 roku wyodrębniliśmy strefę wydarzeń kulturalnych. Obok jest też miejsce na ekspozycję rzeźb plenerowych – opowiada Paulina Dąbek z miejskiego Wydziału Integracji Europejskiej.

Bulwar zamyka zawieszone nad rzeką molo, które jest świetnym punktem widokowym. Latem, zwłaszcza wieczorem, uroku dodają podświetlane, pływające na wodzie fontanny. Gorzów Przystań jako nowa marka miasta dobrze oddaje obecny charakter tego miejsca.


powrót do listy
 


separator dolny

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz
Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju 2007-2019
Fundusze europejskie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju Unia Europejska