tutaj jesteś: Strona główna > O serwisie

Zobacz, jak Polska zmienia się dzięki Funduszom Europejskim

O serwisie

O serwisie

Mapa Dotacji Unii Europejskiej to serwis, w którym znajdą Państwo wykaz projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich realizowanych w Polsce. Mapa Dotacji UE zawiera nie tylko dane statystyczne, ale również zbiór najciekawszych pomysłów na wykorzystanie środków unijnych.

Serwis został uruchomiony 31 października 2007 r. z myślą o osobach poszukujących informacji na temat przedsięwzięć współfinansowanych z Funduszy Europejskich. W roku 2013 zyskał nową szatę graficzną i funkcjonalności. Mapa zawiera obecnie informacje o ponad 243 tys. projektów realizowanych w latach 2004-2006 oraz 2007-2013 i 2014-2020. Baza inwestycji jest wciąż aktualizowana.

Wyszukiwarka projektów

Dzięki zaawansowanej wyszukiwarce można szybko zawęzić kryteria wyszukiwania i znaleźć interesujący nas projekt lub listę przedsięwzięć realizowanych w wybranej dziedzinie gospodarki. Interaktywna mapa Polski pozwala również na ograniczenie poszukiwań do konkretnego województwa lub powiatu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dowiedzieć się, ile projektów zostało zrealizowanych w regionie, jaka jest ich wartość i wreszcie, kto realizował konkretną inwestycję.

Dane w serwisie i ich uproszczenia

Mapa Dotacji UE zawiera dane o wykorzystaniu Funduszy Europejskich w podziale na województwa i powiaty. Dane dotyczące projektów pochodzą z Centralnego Systemu Teleinformatycznego (SL 2014) oraz z Systemu Rozliczania Projektów (dane dotyczące lat 2004-2006). Obecnie Mapa prezentuje informacje według danych na 31 marca 2019 r.

Podział wartości umów na województwa i powiaty oraz wartość dotacji na 1 mieszkańca

Podział ten jest uproszczony to znaczy, że:

  • Wartość umów realizowanych na terenie większym niż jedno województwo lub powiat nie została podzielona proporcjonalnie pomiędzy województwa lub powiaty tzn. podawana jest pełna wartość projektu dla każdego województwa i powiatu, a także ta inwestycja wliczana jest do listy projektów realizowanych na tym terenie. Ten sam projekt pojawia się na liście w każdym województwie lub powiecie wraz z pełną jego kwotą, która dodawana jest do kwoty dofinansowania dla projektów w tym powiecie czy regionie. W przypadku generowania średniej, brana jest pod uwagę łączna kwota wszystkich projektów.
  •  Wartość umów, dla których zaznaczono, że są to "projekty ogólnopolskie” została wyszczególniona osobno i nie jest dodawana do całkowitej wartości umów w wybranym regionie czy powiecie tzn. nie dokonano ich podziału na 16 województw).
  • w zakładce Statystyki i porównania wartość umów realizowanych na terenie większym niż jedno województwo lub powiat została podzielona proporcjonalnie pomiędzy te województwa lub powiaty.

Podział projektów na tematy dotacji

Projekty na Mapie Dotacji UE podzielone są według tematów dotacji np.: nauka i edukacja, energetyka, transport itd. Jest to uproszczony podział, który polega na przypisaniu działania z Programu lub pojedynczego projektu do danego tematu dotacji. W przypadku przypisywania działania jest to proces automatyczny, tzn. wszystkie projekty realizowane w ramach danego działania są przypisane do danego tematu dotacji.

Projekty ogólnopolskie

Na Mapie Dotacji UE występują „projekty ogólnopolskie”, które nie są przyporządkowane do województw.

Przypisywanie projektów do powiatu

Przypisanie projektu do powiatu następuje automatycznie i może mieć wpływ na dane dotyczące ilości projektów w danym powiecie oraz wartości dotacji UE na 1 mieszkańca. Nie wszystkie projekty można przyporządkować konkretnemu powiatowi, np.: zakup taboru kolejowego, kampania reklamowa województwa, pomoc techniczna dla programu itd. W przypadku stwierdzenia, że znaleziony projekt, jest błędnie przypisany do powiatu- prosimy o kontakt.

Mapa Dotacji UE jako źródło pomysłów

Wiele projektów zostało opisane szczegółowo tak, aby pokazać jak wiele zmienia się wokół nas dzięki Funduszom Europejskim. Zachęcamy wszystkich do oglądania zdjęć, prezentacji czy innych materiałów multimedialnych.
Mapa Dotacji UE jest też miejscem otwartym na Państwa opisy, zdjęcia czy prezentacje projektów, zapraszamy do współtworzenia z nami serwisu i dzielenia się informacjami na temat inwestycji współfinansowanych z Funduszy Europejskich.

Promocja

Przygotowaliśmy zestaw grafik i banerów, które można swobodnie wykorzystywać na innych stronach internetowych do promocji Mapy Dotacji UE. Zapraszamy do dzielenia się informacją o serwisie. W przypadku pytań lub problemów technicznych prosimy o kontakt

Baner w rozdzielczości 150x70 pikseli

Baner Mapa Dotacji UE - 150px na 70px

Baner w rozdzielczości 301x100 pikseli

Baner Mapa Dotacji UE - 301 px na 100px

Baner w rozdzielczości 600x100 pikseli

Baner Mapa Dotacji UE - 600 px na 100px

 

separator dolny

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa
Portal współfinansowany przez Unię Europejską ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz
Funduszu Spójności w ramach Programu Pomoc Techniczna.
© Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju 2007-2018
Fundusze europejskie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju Unia Europejska