Przejdź do treści Kontakt Regulamin
UE logo
tytuł projektu

Przebudowa i modernizacja budynku os. Szkolne 26, tzw. Nowe Skrzydło dla Centrum Artystyczno-Edukacyjnego Dom Utopii

kategoria
nazwa beneficjenta
TEATR ŁAŹNIA NOWA
wartość projektu
23 101 682,44 zł
dofinansowanie z UE
13 150 134,42 zł
Województwo
małopolskie
Powiat
m. Kraków
program
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
działanie
8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
fundusz
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
perspektywa
2014 - 2020

Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii stanowi rozwinięcie wieloletniej aktywności Teatru Łaźnia Nowa (od 2005r.). To pozateatralna linia programowa instytucji ukierunkowana na dialog z innymi dziedzinami sztuki oraz przestrzenią społeczną.

W ramach inwestycji przeprowadzono kompleksową adaptację nieużywanej części budynku Zespołu Szkół Elektrycznych, na os. Szkolnym 26 w Krakowie (Nowa Huta), do którego prawo użytkowania od września 2014 r. uzyskał Teatr Łaźnia Nowa.

Realizacja objęła przebudowę, nadbudowę i docieplenie budynku wraz z instalacjami wewnętrznymi elektrycznymi, wod.-kan., c.o., wentylacji i klimatyzacji, przebudową przyłącza kanalizacji, zagospodarowaniem terenu przy budynku oraz wdrożeniem rozwiązań energooszczędnych. Budynek został dostosowany pod względem technicznym dla osób z niepełnosprawnościami. Zakupiono sprzęt i wyposażenie pracowni niezbędne do uruchomienia oferty kulturalno-edukacyjnej. Dzięki realizacji zadania inwestycyjnego Teatr zyskał blisko 2 200 m2 powierzchni użytkowej do prowadzenia działalności kulturalnej.

Dom Utopii to pierwszy w Krakowie regularny projekt instytucjonalny dedykowany realizacji rezydencji artystycznych. Aktywny w sercu przechodzącej intensywną ewolucję społeczno-ekonomiczną Nowej Huty zakłada możliwie otwartą formułę, włączającą w działania programowe zróżnicowane grupy wiekowe i środowiskowe.

Dom Utopii składa się z czterech kondygnacji, które na- poziomie idei-można określić jako: działanie, myślenie, współodczuwanie, zamieszkanie.

W nowoczesnym centrum edukacyjnym znajdują się rezydencje artystyczne- przestrzeń zamieszkania, pracownie rzemieślnicze-przestrzeń kreatywności, strefy spotkań, odpoczynku i aktywności fizycznej. Taki układ odwołuje się do holistycznej wizji człowieka i jego rozwoju w sferze duchowej i intelektualnej i fizycznej. Twórcami Domu Utopii są Małgorzata i Bartosz Szydłowscy, założyciele Teatru Łaźnia Nowa.

„Idea empatii i sztuki towarzyszy nam od początku działalności artystycznej, czyli od 25 lat. Dom Utopii Międzynarodowe Centrum empatii jest rozwinięciem idei tworzenia miejsca szeroko rozumianego rozwoju poprzez kreatywną obecność w rzeczywistości, w której myślisz, czujesz i działasz” – Małgorzata Szydłowska