Przejdź do treści Kontakt Regulamin
UE logo
prev slide next slide
imageimageimage
tytuł projektu

Wdrożenie instrumentów finansowych w ramach osi priorytetowej I "Powszechny dostęp do szybkiego internetu” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020

kategoria
nazwa beneficjenta
BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO
wartość projektu
756 432 075,41 zł
dofinansowanie z UE
716 686 359,17 zł
Województwo
projekt ogólnopolski
Powiat
program
Program Operacyjny Polska Cyfrowa
działanie
1.1. Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach
fundusz
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
perspektywa
2014 - 2020

Internet satelitarny to bezprzewodowy internet przesyłany z satelitów krążących wokół Ziemi. To znacznie różni się od naziemnych usług internetowych, takich jak kablówka lub DSL, które przesyłają dane za pomocą przewodów. Ponieważ jest to jedyna usługa internetowa dostępna w całym kraju, internet satelitarny jest często jedynym sposobem na uzyskanie dostępu do Internetu dla wielu wiejskich domów i firm, chociaż nadal ma kilka wad (więcej o tym później).

HughesNet i Viasat to dwaj główni dostawcy domowego internetu satelitarnego w USA. W niedalekiej przyszłości Starlink (od SpaceX) i Project Kuiper (od Amazona) zaoferują także satelitarny serwis internetowy.

Jeśli szukasz rozwiązania mobilnego dla łodzi, ciężarówki lub kampera, zapoznaj się z naszymi przewodnikami po najlepszym internecie dla kamperów i najlepszym internecie dla łodzi .

Jak działa internet satelitarny?

Internet satelitarny wykorzystuje fale radiowe do komunikacji z satelitami krążącymi wokół Ziemi. Dane są wysyłane i pobierane przez sieć komunikacyjną, która zaczyna się od urządzenia i podróżuje przez modem i antenę satelitarną, do satelity w kosmosie, a następnie z powrotem na Ziemię do stacji naziemnych znanych jako centra operacji sieciowych (NOC). A następnie dane wędrują z powrotem przez tę sieć — w kosmos, a następnie z powrotem do anteny satelitarnej na Ziemi — aby dostarczyć dane do urządzenia.

Internet satelitarny wykorzystuje pięcioczęściowy system przekaźników:

  • Urządzenie z dostępem do Internetu
  • Modem/router
  • Antena satelitarna
  • Satelita w kosmosie
  • Centrum Operacji Sieciowych (NOC)

Urządzenie z dostępem do Internetu

Urządzenie z dostępem do Internetu to każde urządzenie, które może uzyskać dostęp do Internetu za pośrednictwem odpowiedniej usługi. Obejmuje to komputer, tablet, smartfon, telewizor Smart TV, konsole do gier i wszelkie inne urządzenia z dostępem do Internetu.

Kiedy korzystasz z Internetu na jednym z tych urządzeń, wysyła ono i odbiera dane przez modem/router.

Modem/router

Tłumaczy dane:  modem tłumaczy dane, dzięki czemu może przemieszczać się między urządzeniem z dostępem do Internetu a anteną satelitarną. Niektóre urządzenia, takie jak komputer, telewizor Smart TV lub konsola do gier, możesz podłączyć bezpośrednio do modemu za pomocą kabla Ethernet .

Możliwości Wi-Fi:  Jednak te kable mogą być nieco nieuporządkowane i nadal będziesz potrzebować funkcji Wi-Fi dla urządzeń takich jak tablety i smartfony. Tu właśnie pojawia się router. Łączy się z modemem, aby zapewnić mu możliwości Wi-Fi. Router transmituje sygnał internetowy bezprzewodowo, więc możesz go odebrać na swoim telefonie, laptopie lub innym urządzeniu. Satelitarne modemy internetowe HughesNet i Viasat są wyposażone we wbudowany router, chociaż możesz uaktualnić swoją sieć, korzystając z bardziej wyszukanego modelu, jeśli chcesz.

Możesz wydzierżawić modem od dostawcy usług satelitarnych lub kupić go z góry, ale musisz użyć modemu skonfigurowanego przez dostawcę. Modemy, które widzisz w BestBuy lub Amazon, nie działają z internetem satelitarnym. Możesz jednak użyć własnego routera. Możesz znaleźć nowy router z naszymi najlepszymi routerami i modemami do przeglądu internetu satelitarnego .

Antena satelitarna

Następnym krokiem w przekaźniku jest Twoja domowa antena satelitarna. Ta czasza musi być precyzyjnie ustawiona, aby przesyłać sygnały do ​​satelity dostawcy na orbicie i odbierać informacje z powrotem. Przeszkolony pracownik od dostawcy zajmie placement dla Ciebie.

Trudne pozycjonowanie anteny satelitarnej może utrudnić satelitarny Internet podróżującym kamperem . Dodatkowo Twoje konto jest ustawione tak, aby znajdowało się pod określoną wiązką punktową z satelity w kosmosie, więc jak daleko byłbyś w stanie podróżować i nadal korzystać z Internetu, byłby nieco ograniczony .

Satelita w kosmosie

Około 22 000 mil nad powierzchnią Ziemi satelity używane w tradycyjnych satelitarnych usługach internetowych (takich jak Viasat i HughesNet) unoszą się nad równikiem. Obracają się wraz z planetą, więc przekaźnik sygnału pozostaje spójny. Nazywa się to orbitą geostacjonarną. Pozwala to na dwukierunkową komunikację danych między anteną a koncentratorem dostawcy lub NOC.

Około 300 mil nad Ziemią satelity nowej generacji Starlink (SpaceX) i Project Kuiper (Amazon) są znacznie bliżej Ziemi. Satelity te są umieszczane na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Ze względu na ich bliższą odległość, satelity nowej generacji mogą zapewnić klientom szybsze prędkości Internetu i mniejsze opóźnienia niż poprzednie satelitarne usługi internetowe. Ale minusem jest to, że satelity nie mogą pokryć tak dużego obszaru, jak satelity na orbicie geostacjonarnej, więc tysiące satelitów Starlink są potrzebne, aby zapewnić taki sam obszar zasięgu, jak dwa lub trzy tradycyjne satelity.

Zarówno HughesNet, jak i Viasat mają własnego satelitę z technologią wiązki punktowej. Wiązki punktowe obejmują określone obszary USA, zamiast używać jednej wiązki do pokrycia całego kraju.

Centrum operacji sieciowych (NOC)

Za każdym razem, gdy prosisz o informacje z Internetu, niezależnie od tego, czy klikasz link, transmitujesz program, czy otwierasz Facebooka, dane z tego żądania są przesyłane za pośrednictwem powyższego przekaźnika. Satelita następnie przesyła to żądanie do NOC.

Używając znacznie większej anteny satelitarnej niż ta, którą masz w domu, NOC odbiera Twoją prośbę. Następnie NOC łączy się z internetową siecią szkieletową , zbiera żądane informacje i wysyła je z powrotem przez przekaźnik do Ciebie.

Cały ten proces, w tym dwukrotne przesyłanie informacji 22 000 mil w kosmos iz powrotem , odbywa się w ułamkach sekundy .