Śląska Młodzież Solidarna w Działaniu
Projekt obejmie swoim zasięgiem 192 uczestników, uczęszczających do szkół ponadgimnazjalnych lub ośrodków szkolno-wychowawczych.Celem projektu jest wsparcie młodych ludzi w szczególnie trudnej sytuacji, również tych z niepełnosprawnościami, w zdobywaniu i doskonaleniu umiejętności społecznych ważnych na rynku pracy, zgodnych z Europejską klasyfikacją umiejętności/kompetencji, kwalifikacji i zawodów (ESCO).
W ramach projektu uczestnicy wezmą udział w nieodpłatnych warsztatach rozwijających kluczowe kompetencje, potrzebne i wymagane przez pracodawców. Wśród nich znalazły się umiejętności miękkie, interpersonalne czy osobiste, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia komunikatywności (komunikacji werbalnej i niewerbalnej, wyrażania emocji) i wrażliwości społecznej. Z pomocą mentorów i opiekunów, młodzież biorąca udział w projekcie, stworzy swój autorski projekt na rzecz społeczności lokalnej, pracując w charakterze wolontariuszy organizacji pozarządowych. Pozwoli to uczestnikom wykorzystać zdobyte umiejętności w praktyce, zwiększając tym samym ich zainteresowanie i zaangażowanie w sprawy społeczne.
Zrealizowane pomysły będą miały wymierną korzyść dla lokalnej społeczności, ponieważ będą odpowiedzią na jej realne problemy i potrzeby. Zajęcia odbywać się będą w małych 8-osobowych grupach, w wymiarze ok. 90 godzin podzielonych na bloki 3-4 godzinne, a każdy z uczestników zostanie objęty indywidualnym planem działania oraz wsparciem psychologa.
W trakcie trwania projektu, zorganizowane zostaną również Targi Organizacji Pozarządowych.
Korzyści dla uczestników:
- udział w bezpłatnych szkoleniach i warsztatach,
- zdobycie i doskonalenie umiejętności i kompetencji społecznych atrakcyjnych dla pracodawców,
- zdobycie doświadczenia w pracy projektowej,
- wykorzystanie zdobytych umiejętności w praktyce podczas realizacji projektu społecznego.
Programy szkoleń w ramach projektu Śląska Młodzież Solidarna w Działaniu powstają w oparciu o europejską klasyfikację umiejętności, kompetencji, kwalifikacji i zawodów (ESCO), będącą częścią strategii „Europa 2020”. W klasyfikacji ESCO określono i uszeregowano umiejętności, kompetencje, kwalifikacje i zawody istotne dla unijnego rynku pracy oraz kształcenia i szkolenia.Projekt ma na celu wsparcie młodzieży w zdobywaniu i doskonaleniu kompetencji społecznych, komunikacyjnych i osobistych. Jest to szereg istotnych kompetencji wymaganych przez pracodawców, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy czy stanowiska. Szkolenia warsztatowe odbywają się w 8-osobowych grupach (ok. 45 h).Podczas trwania projektu, uczestnik będzie miał okazję poznać lepiej samego siebie, zastanowić się nad swoimi wartościami, poznać innych uczestników projektu i wejść z nimi w interakcje w poszukiwaniu cech wspólnych.
Podczas warsztatów kompetencji społecznych i komunikacyjnych, uczestnik dowie się jak:
- wykorzystywać tajniki komunikacji werbalnej i niewerbalnej,
- zrobić dobre pierwsze wrażenie,
- przekonać innych do swojego pomysłu,
- mówić i przyjmować komplementy,
- mówić by nas słuchano,
- być dobrym rozmówcą,
- komunikować się w środowisku międzykulturowym.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.