Modernizacja Teatru Groteska w Krakowie - etap IV – końcowy
W roku 2018 Teatr Groteska był beneficjentem programu POIS Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś Priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, działanie 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, projekt „Modernizacja Teatru Groteska w Krakowie-etap IV-końcowy”: “zakup, montaż oraz uruchomienie trwałego wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej oraz modernizacja mechaniki sceny”.
Zrealizowany projekt “Modernizacja Teatru Groteska w Krakowie – etap IV – końcowy” związany był z zakupem wyposażenia trwałego dla działalności kulturalnej i edukacyjnej jednego z ważniejszych teatrów publicznych w Polsce. Inwestycja miała na celu efektywne wykorzystanie potencjału dziedzictwa kulturowego oraz sektora kultury, działań artystycznych w osiąganiu korzyści społecznych i gospodarczych, zarówno w wymiarze krajowym, jak regionalnym i lokalnym.
Głównym celem projektu był zakup trwałego wyposażenia, sprzętu do realizacji i eksploatacji przedstawień teatralnych oraz prowadzenia działalności kulturalno– edukacyjnej Teatru Groteska w Krakowie. W strategii Teatru jednym z najważniejszych kierunków rozwoju jest maksymalne wykorzystanie istniejącej powierzchni, jej racjonalne wykorzystywanie oraz wykorzystywanie nowych technologii dla wspomagania procesu produkcji i odbioru oferty Teatru. Dzięki swej wszechstronnej działalności Teatr Groteska w pełni zasługuje na miano nowoczesnego ośrodka teatralnego.
Po realizacji projektu możliwa jest produkcja spektakli wykorzystujących zaawansowane multimedia podkreślających plastyczny charakter przedstawień, co znacząco wpłynie na ich atrakcyjność i wyróżni na tle innych krakowskich produkcji teatralnych. Istotnym aspektem zrealizowanego projektu jest poprawa komfortu odbioru obecnie prezentowanych spektakli.
Nowoczesne oświetlenie, nagłośnienie oraz infrastruktura sceniczna pozwala odświeżyć będące w tej chwili w ofercie repertuarowej przedstawienia i nadać im nowy charakter. Wykonanie nowych elementów mechaniki sceny umożliwił lepszy dostęp do urządzeń, w celu serwisowania, a przede wszystkim zwiększył bezpieczeństwo wszystkich uczestników spektakli, zarówno widzów, jak i artystów i pracowników technicznych . Zwiększyły się możliwości oświetlenia inscenizacji teatralnej.
Multimedia pozwoliły na przygotowanie nowych produkcji, w tym plenerowych. Wykorzystanie multimediów na scenie wpływa na obniżenie kosztów produkcji scenografii. Multimedia istotnie polepszają komunikację z widzem i jakość odbioru spektakli, w tym plenerowych, przez widzów.
Modernizacja istniejącej infrastruktury scenicznej oraz zakup nowoczesnego sprzętu pozwolił na znaczącą rozbudowę programu edukacyjnego Teatru Groteska skierowanego zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Nowoczesna technologia dała teatrowi możliwość wprowadzenia nowej, ciekawej tematyki warsztatowej związanej ze specyficznym charakterem instytucji, a która do tej pory, ze względu na braki w wyposażeniu, nie była realizowana.
Pojawiła się również możliwość rozbudowania działań edukacyjnych skierowanych do nauczycieli i wychowawców, jako, że nowy program zakłada realizację innowacyjnych warsztatów z zakresu technik teatralnych (teatr cienia, teatr przedmiotu, marionetki itp.), z zagospodarowania sceny (scenografia, światło dźwięk i ich rola w tworzeniu przedstawienia), teatru wizualnego (wykorzystanie nowych technologii przy tworzeniu przedstawienia) oraz pracy z głosem wykorzystując nowoczesne techniki nagłośnienia.
Pojawiła się również możliwość rozbudowania działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży, jako, że w ramach nowego programu powstaje oferta skierowana do zorganizowanych grup, których ambicją jest rozwój umiejętności scenicznych i teatralnych. Warsztaty realizowane są na jednej ze scen teatru lub w sali prób, a w ich skład wchodzi: emisja głosu, animacja lalek, gra aktora w masce, interpretacja tekstu, ruch improwizowany, aktor i nowe technologie, zabawy teatralne. Warsztaty prowadzone są przez aktorów Teatru Groteska we współpracy z ekipą techniczną, co pozwala w pełni wykorzystać posiadany sprzęt.
Autor zdjęć: Paweł Ulatowski/MKiDN
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.