ROZWÓJ+PRACA=SUKCES (II)
Celem projektu jest poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących oraz poprawa warunków rozwoju zawodowego poszukujących pracy mieszkańców powiatu chojnickiego, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chojnicach (PUP Chojnice). Projekt skierowany jest do 410 osób bezrobotnych (217 kobiet, 193 mężczyzn). Zwiększenie zatrudnienia osób bezrobotnych, realizowane będzie wyłącznie poprzez usługi i instrumenty rynku pracy określone w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, z wyłączeniem robót publicznych, na podstawie pogłębionej analizy umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych danego uczestnika projektu w postaci Indywidualnego Planu Działania. Wsparciem zostaną objęte w szczególności osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj. osoby młode w wieku 18-29 lat, osoby w wieku 55 lat i starsze, osoby długotrwale bezrobotne, osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych, osoby z niepełnosprawnościami, kobiety, osoby sprawujące opiekę nad dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami czy osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Grupa docelowa (uczestnicy projektu)
Osoby pozostające bez pracy (zarejestrowane w PUP Chojnice jako bezrobotne), zwłaszcza osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.:
- osoby młode w wieku 18-29 lat (co najmniej 40% wszystkich uczestników),
- osoby w wieku 55 lat i starsze,
- osoby długotrwale bezrobotne,
- osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- kobiety,
- osoby sprawujące opiekę nad dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami czy osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Działania zaplanowane w projekcie:
- pośrednictwo pracy,
- poradnictwo zawodowe,
- refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy,
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej,
- prace interwencyjne,
- bon na zasiedlenie,
- szkolenia,
- staże.
Działania w projekcie skierowane są w pierwszej kolejności do wymienionych wyżej, osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy.
Działania w projekcie skierowane do osób młodych w wieku 18–29 lat:
1) zostaną poprzedzone oceną umiejętności cyfrowych, a w razie potrzeby uzupełnieniem poziomu kompetencji w tym zakresie;
2) będą uwzględniać zakres tematyczny:
a) co najmniej jednej z Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP):
ISP 1 – Technologie offshore i portowo-logistyczne
ISP 2 – Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie
ISP 3 – Zielona energia – Technologie ekoefektywne
ISP 4 – Wspólne zdrowie – Technologie medyczne w zakresie zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska jako jednego wspólnego ekosystemu
lub
b) branż kluczowych mających istotne znaczenie dla rozwoju poszczególnych obszarów województwa pomorskiego. W ramach niniejszego projektu będą to branże, zidentyfikowane jako kluczowe, dla powiatu chojnickiego. Z uwagi na specyfikę bonu na zasiedlenie (zatrudnienie poza miejscem dotychczasowego zamieszkania) w ramach tego działania będą to branże, zidentyfikowane jako kluczowe, dla powiatu w województwie pomorskim, w którym osoba bezrobotna podejmie zatrudnienie w ramach przyznanego bonu na zasiedlenie.
Prace interwencyjne skierowane są do osób z utrudnionym dostępem do rynku pracy, tj. osób wymienionych w art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:
- bezrobotnych do 30 roku życia,
- bezrobotnych długotrwale,
- bezrobotnych powyżej 50 roku życia,
- bezrobotnych korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej,
- bezrobotnych posiadających co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia,
- bezrobotnych niepełnosprawnych,
- poszukujących pracy, niepozostających w zatrudnieniu lub niewykonujących innej pracy zarobkowej opiekunów osoby niepełnosprawnej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
Zaplanowane rezultaty/efekty projektu:
- podjęcie zatrudnienia przez co najmniej 70% uczestników, tj. 287 osób;
- przyznanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej 85 osobom;
- zdobycie doświadczenia zawodowego w ramach zorganizowanych staży przez 145 osób;
- udział 20 uczestników w wybranych przez siebie szkoleniach, pozwalających na zdobycie lub zmianę kwalifikacji, dzięki czemu zwiększą swoje szanse na rynku pracy;
- wsparcie finansowe w postaci bonu na zasiedlenie dla 20 uczestników, którzy planują podjąć pracę poza miejscem zamieszkania;
- utworzenie 85 miejsc pracy w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy;
- organizacja prac interwencyjnych dla 55 osób.
Zaplanowane w projekcie działania umożliwią jego uczestnikom dostosowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy, tj. zdobycie brakującej wiedzy i umiejętności praktycznych, przekwalifikowanie (szkolenia), zdobycie/wzbogacenie umiejętności i doświadczenia zawodowego (jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, staże, prace interwencyjne, refundacja kosztów wyposażenia (…), w tym poza miejscem zamieszkania (bon na zasiedlenie).
Okres realizacji projektu: 01.01.2025 r. – 31.12.2026 r.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.