Nowe narzędzia skrawające z innowacyjnymi powłokami przeciwzużyciowymi do obróbki superstopów na bazie niklu stosowane w technice lotniczej.
Celem projektu jest opracowanie nowych konstrukcji narzędzi z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie rozwiązań materiałowych powłok PVD zwiększających ich trwałość, przeznaczonych do obróbki skrawaniem superstopów żaroodpornych na bazie niklu stosowanych m.in. w technice lotniczej. Opracowane powłoki będą miały na celu zwiększenie odporności na zużycie ścierne tych narzędzi przy jednoczesnym ograniczeniu wpływ ciepła na narzędzie i stan technologicznej warstwy wierzchniej. Przewiduje się, że wyniki uzyskane w ramach realizacji przedmiotowego projektu umożliwią uzyskanie optymalnych powłok na części skrawające narzędzi, które będą stanowić know-how polskiej firmy narzędziowej. Ma to szczególnie duże znaczenie biorąc pod uwagę, że obecnie ok. 95% będących w zastosowaniu powłok to technologie implementowane z zagranicznych koncernów. Ponadto pozwoli to opracować kompleksową technologię produkcji narzędzi dedykowanych pod konkretnego odbiorcę i pod konkretny proces technologiczny. Opracowanie własnej powłoki zapewni przewagę konkurencyjną w stosunku do firm krajowych oraz pozwoli konkurować z dużymi koncernami zagranicznymi, które również bazują na własnych powłokach niekomercyjnych. Produktem innowacyjnym będącym efektem realizacji projektu będą narzędzia skrawające do obróbki superstopów na bazie niklu, łączące synergię geometrii wzmocnienia krawędzi skrawającej z oryginalną własną powłoką przeciwzużyciową. Narzędzia takie uwzględniać będą interakcje pomiędzy geometrią wzmocnienia krawędzi skrawającej i przywieraniem powłoki do powierzchni ostrza oraz oddziaływanie nowej konstrukcji narzędzia z innowacyjną powłoką przeciwzużyciową na proces obróbki skrawaniem superstopów na bazie niklu. „5. Dofinansowanie ze środków Funduszu wydatków kwalifikowalnych Projektu stanowi nie więcej niż: 1) 80 % kwoty wydatków odpowiadających badaniom przemysłowym, 2) 60 % kwoty wydatków odpowiadających eksperymentalnym pracom rozwojowym.”
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.