ZSE w Białymstoku – nowy wymiar edukacji
Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 przy Zespole Szkół Elektrycznych w Białymstoku powstało dzięki funduszom europejskim. To trzypiętrowy budynek z ponad dwudziestoma pracowniami, które wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt do nauki zawodów.
Celem projektu było podniesienie jakości kształcenia oraz atrakcyjności oferty zawodowej w ZSE poprzez wyposażenie uczniów w kompetencje i kwalifikacje, które są oczekiwane na rynku pracy. Dodatkowo też stworzono warunki odzwierciedlające naturalne środowisko pracy dla ośmiu zawodów, w jakich kształci szkoła.
Centrum wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt, narzędzia, maszyny, które umożliwiają praktyczną naukę zawodów. Pracownie służą młodzieży, uczącej się w zawodach elektryk, elektronik, technik elektryk, informatyk, teleinformatyk, programista, grafiki i poligrafii cyfrowej.
To najnowocześniejsza placówka edukacyjna tego typu w Polsce – mówił wicedyrektor CKZ nr 1 Marek Jodkowski. – Już od wiosny uczniowie i nauczyciele korzystają z nowych pracowni. Zwiększył się do nich dostęp, a to pozwoli od nowego roku szkolnego skrócić czas zajęć i nie obciążać młodzieży późnymi lekcjami.
Budynek CKZ jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na parterze znajdują się: hol rekreacyjny, szatnie, pomieszczenia techniczne, zaplecze biurowe, sześć pracowni oraz sala konferencyjna. Z kolei na pierwszym piętrze są pomieszczenia dla pracowników szkoły i osiem pracowni z zapleczami, a na drugim piętrze dziewięć pracowni z zapleczami i serwerownia.
Szkoła liczy prawie 1400 uczniów. Dziś możemy tu prowadzić zajęcia praktyczne we wszystkich zawodach z oferty szkoły. Wcześniej uczniowie musieli dojeżdżać na warsztaty szkolne do innej części miasta – dodał wicedyrektor.
Zmieniło się też otoczenie budynku. Nowy obiekt ma niezbędne przyłącza. Teren z drogą pożarową oraz placem manewrowym został utwardzony, wykonano oświetlenie zewnętrzne, zagospodarowano otoczenie i zainstalowano elementy małej architektury. Budynek został wyposażony w nowoczesne instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.