Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania obciążników z wykorzystaniem nowatorskiego membranowego sposobu zagęszczania masy, montażu elementów pozycjonujących oraz skrzyń szkieletowych 3S pozwalających sterować procesem krystalizacji i stygnięcia odlewu.
Producenci ciężkich maszyn takich jak dźwigi, wiertnice i inne, stawiają coraz większe wymagania poddostawcom komponentów. Wymagania te dotyczą przede wszystkim poprawy jakości wykonania, zwiększenia dokładności kształtu i wymiarów, wydłużenia okresu eksploatacji (wykonanie z materiałów podwyższonych właściwościach mechanicznych), poprawę bezpieczeństwa eksploatacji, skrócenie terminów dostaw oraz poprawę ekologicznych aspektów wytwarzania. Odpowiadając na rosnące wymagania, Krakodlew S.A. ma zamiar przeprowadzić szeroko zakrojone prace badawczo – rozwojowe, mające na celu wprowadzenie na rynek znacząco ulepszonych produktów w postaci odlewów obciążników (przeciwwag) kopułowych i płaskich . Są to też odlewy, na które popyt znacząco wzrósł w ostatnich latach, sprzedaż obciążników w roku 2021 wyniosła 14 640 Mg, a w roku 2022 już 19 227 Mg, czyli wzrost r/r wyniósł ponad 30%. Wnioskodawca opracuje całkowicie nowy system pozycjonowania i stabilizacji położenia elementów składowych balastów wieżowych przy wykorzystaniu sterowania procesem krystalizacji i stygnięcia odlewu dla zwiększenia ich dokładności kształtowo wymiarowej . W trakcie prac badawczych zostanie również opracowany nowy system skrzyń formierskich zwanych szkieletowymi 3S wraz z modułem cyfrowym LCA, które pozwolą na skrócenie czasu potrzebnego na krzepnięcie i stygnięcie odlewów o ok. 30%, wpłyną na poprawę geometrii odlewów. Kolejną innowacją, którą zamierza wprowadzić Wnioskodawca dzięki przeprowadzonym badaniom jest nowatorski sposób zagęszczania masy formierskiej „Wibracyjne membranowe zagęszczanie masy formierskiej”, co pozwoli jednorodnie zagęścić masę (zwiększenie sztywności formy i ograniczenie deformację odlewów). Krakodlew S.A. w wyniku realizacji niniejszego projektu planuje dokonanie 3 zgłoszeń patentowych. Wdrożenie rezultatów projektu w działalności Wnioskodawcy będzie miało wpływ na rozwój konkurencyjności i innowacyjności Polskiej gospodarki w sektorze odlewniczym w skali światowej.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.