Ekoinnowacyjna modułowa linia do recyklingu tworzyw sztucznych w postaci folii LLDPE, LDPE, HDPE i PE.
Przedmiotem projektu jest stworzenie modułowej automatycznej linii do recyklingu tworzyw sztucznych w szczególności do folii LLDPE LDPE, HDPE, PE. Linia składać się będzie z:
- modułu do wstępnej separacji minerałów w postaci kamieni, piasku oraz zanieczyszczeń- modułu myjącego
- modułu separacyjno-floatacyjnego
- modułu suszącego zintegrowanego z kompaktorem surowca
- modułu składającego się z urządzenia do separacji zanieczyszczeń/ścieków.
Linia charakteryzować się będzie mniejszym zużyciem energii elektrycznej ze względu na eliminację suszarni termicznej i zastąpienie jej suszeniem w wirówkach rotacyjnych (redukcja mocy o ok. 25%). W nowej linii planuje się zastosowanie odzysku ciepła przy wykorzystaniu chillera pracującego w układzie ciecz-powietrze Układ będzie wyposażony w zasobnik akumulacyjny, tak aby zminimalizować moc maksymalną oraz zapewnić możliwość akumulacji energii termicznej. Linia będzie miała konstrukcję modułową w celu zestawienia skróconej funkcjonalnej linii lub jej uzupełnienie innymi urządzeniami oraz umożliwienia przekształcenia do innych celów (dotychczas nie było to możliwe). Linia pozwoli na redukcję zużycia wody i środków myjących poprzez utworzenie obiegu zamkniętego (dotychczas nie było takiej możliwości) i jej regeneracji. Funkcjonalność wczesnego usuwania zanieczyszczeń szczególnie w postaci piasku powoduje mniejsze zużycie maszyn, zwiększa wydajność procesu i pozytywnie wpływa na jakość produktu.
Innowacja w przedmiotowym urządzeniu będzie wieloaspektowa i obejmować będzie inżynierię materiałową, specjalne pokrycia, a także umacnianie powierzchniowe w celu zwiększenia trwałości linii. Badania nad zastosowaniem nowego typu wirówek z nadmuchem ciepłego powietrza wpłyną na redukcję zawilgocenia recyklatów, a badania nad zastosowaniem wyciskacza prasującego spowodują minimalizację objętości oraz wilgotności produktów końcowych. Opracowana linia do recyklingu tworzyw sztucznych, szczególnie folii, wpisuje się w działania w zakresie ekoinnowacji, ze względu na ponowne przetworzenie surowców, a także możliwość ich przetwarzania w ilościach zapewniających opłacalność tego typu działań przez podmioty zajmujące się tego typu przetwórstwem.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.