EKO P+R Połczyńska
W dniu 16 września 2024 roku pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Miastem Stołecznym Warszawą została zawarta umowa o dofinansowanie projektu pn. „EKO P+R Połczyńska” w ramach programu FENiKS 2021 – 2027, Działanie FENX.01.02. – Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu. Typ projektów: Wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni/zielono-niebieskiej infrastruktury/rozwiązań opartych na przyrodzie.
Projekt dotyczy przebudowy terenu parkingu Parkuj i jedź P+R Połczyńska w celu zwiększenia powierzchni przepuszczalnych wraz z utworzeniem systemów retencyjnych umożliwiających ponowne wykorzystywanie zgromadzonej wody deszczowej i roztopowej. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w mieście . Dodatkowo, inwestycja zakłada udostępnienie części „parkowej” (ok. 1 ha powierzchni) mieszkańcom, szczególnie w soboty i niedziele, kiedy parking nie będzie pełnił swojej podstawowej funkcji, a będzie udostępniony jako teren otwarty, bez klasycznego ogrodzenia.
Przedsięwzięcie ma uzyskać ekologiczny charakter poprzez realizację następujących elementów:
– część betonowej nawierzchni parkingu zostanie rozszczelniona i zastąpiona powierzchnia przepuszczalną,
– zostanie wybudowany system zagospodarowania wód opadowych i roztopowych,
– powstaną trzy zbiorniki retencyjne, w tym jeden otwarty o charakterze rekreacyjnym wraz z kładką i pomostem. Woda zgromadzona w zbiornikach będzie wykorzystywana m.in. podlewania roślin,
– wybudowane zostaną wolnostojące zadaszenia z zielonymi dachami i panelami PV na potrzeby zasilania m. in. systemu nawadniania zielonych dachów,
– tereny zielone zostaną uporządkowane i zostaną posadzone nowe drzewa i krzewy,
– zrealizowana będzie budowa energooszczędnego oświetlenia terenu i małej architektury (np. altana i ogród społeczny, ławki, stojaki rowerowe, ścieżka edukacyjna, gabloty informacyjne),
– zostaną wybudowane drewniane konstrukcje, których zadaszenia zostaną wyłożone roślinnymi dywanami przy wykorzystaniu zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. W taki sam sposób zostanie zagospodarowany dach budynku zaplecza technicznego parkingu,
– zostanie wdrożony system zarządzania energią, w ramach którego powstanie przemysłowy magazyn energii elektrycznej, a oświetlenie zostanie wymienione na energooszczędne.
Głównym celem projektu jest podniesienie ekologicznego wymiaru infrastruktury parkingu P+R wraz z jego otoczeniem dla potrzeb przystosowania infrastruktury m. st. Warszawy do zmian klimatu.
W wyniku realizacji projektu zielona infrastruktura wybudowana lub zmodernizowana w celu przystosowania do zmian klimatu obejmie w sumie powierzchnię ok 2,37 ha.
W ramach realizacji projektu zostaną również przeprowadzone działania informacyjno-promocyjne, tj: spotkania z mieszkańcami (np. dotyczące adaptacji do zmian klimatu), ścieżki informacyjne (w części parkowej terenu znajdą się elementy wyposażenia z tablicami edukacyjnymi, które wytyczą ścieżkę edukacyjną na temat zmian klimatu). Informacje o projekcie będą także publikowane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.
Jednostką realizującą projekt jest Zarząd Transportu Miejskiego.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.