FrameLift AI - zindywidualizowany system podnoszenia rozdzielczości animacji oparty na sztucznej inteligencji, z wykorzystaniem zaawansowanych modeli generatywnych przeciwnościowych ESRGAN (Enhanced Super-Resolution Generative Adversarial Networks)
Planowany projekt ma charakter badawczo-wdrożeniowy: w wyniku jego realizacji Wnioskodawca opracuje (w toku prac B+R), a następnie wdroży, we własnej działalności, innowacyjne narzędzie informatyczne w zakresie upscalingu renderingu scen 3D, wykorzystujące najnowsze osiągnięcia sztucznej inteligencji (AI). Ideą innowacji jest rozdzielenie renderingu i generowania obrazów w celu stworzenia wysokiej jakości animacji, w dużej rozdzielczości, przy zminimalizowaniu zużycia mocy obliczeniowej. Szacujemy, iż będziemy w stanie wykonać zadanie w nowej technologii oszczędzając minimum 60% mocy obliczeniowej i energii elektrycznej, co przełoży się na obniżenie emisji CO2. Rendering to skomplikowany proces obliczeniowy, polegający na symulowaniu promienia światła w środowisku sceny 3D. Problemem jest ilość mocy oblicz., niezbędnej do wykonania zadania, co przekłada się na czas renderingu. Rozwój technologii wyświetlaczy sprawia, że konieczne jest generowanie obrazów w coraz większej rozdzielczości. Projekt stworzy narzędzie, które będzie generować klatki wysokiej rozdzielczości, w oparciu o klatki niższej rozdzielcz. i proces tzw. upscalingu. Upscaling jest procesem konwertowania obrazu do wyższej rozdzielczości. Technologia ta jest rozwijana od dawna, ale dopiero ostatnie osiągnięcia nauki w zakresie AI umożliwiają generowanie obrazów, w których algorytm tworzy dodatkowe treści. Dotychczas upscaling polegał (w uproszczeniu) na dublowaniu poziomych i pionowych ciągów pikseli połączonego z odpowiednim filtrowaniem wyostrzającym. Otrzymywano obraz, w którym poszczególne piksele stawały się coraz bardziej widoczne (tzw. rozpikselowane obrazy). Obecnie istniejące modele upscalingu oparte o AI są jednak bardzo wąsko wyspecjalizowane. Część nadaje się jedynie do obrazów statycznych, inne do konkretnych typów animacji. Jeśli model nie zostanie dobrany prawidłowo, wystąpi zjawisko braku podobieństwa do materiału renderowanego. Kolejnym problemem istniejących algorytmów upscaling
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.