„Krajowy Magazyn Danych. Uniwersalna infrastruktura dla składowania i udostępniania danych oraz efektywnego przetwarzania dużych wolumenów danych w modelach HPC, BigData i sztucznej inteligencji.”
Krajowy Magazyn Danych (Uniwersalna infrastruktura dla składowania i udostępniania danych oraz efektywnego przetwarzania dużych wolumenów danych w modelach HPC, BigData i sztucznej inteligencji) jest projektem zamieszczonym na Mapie Infrastruktur Badawczych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prace B+R i wyzwania pojawiające się w gospodarce wymagają posługiwania się coraz większymi wolumenami danych. Kluczowe tym samym staje się dysponowanie dużymi pojemnościami do przechowywania danych jak również usług umożliwiających wykorzystanie tak dużej infrastruktury. Celem nadrzędnym projektu jest utworzenie krajowego węzła EOSC połączonego w federacyjnym środowisku europejskim węzłem danych Komisji Europejskiej EOSC EU NODE oraz innymi węzłami narodowymi krajów członkowskich EU. Warto także wspomnieć, iż węzeł europejski EOSC EU NODE budowany jest przez Lidera projektu – PCSS, który uzyskał najlepszą ocenę wśród ubiegających o to zadanie w trybie przetargu publicznego. Ponadto wykorzystaniem Krajowego Magazynu Danych zainteresowane jest MNiSW. KMD zamieszczony został w propozycji dokumentu definiującego politykę otwartych danych jako odpowiedź na politykę EOSC (European Open Science Cloud) Komisji Europejskiej. Stanowić będzie narzędzie umożliwiające zamieszczenie danych surowych otrzymanych z grantów naukowych bądź badawczo-rozwojowych NCN (Narodowe Centrum Nauki), NCBR (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) oraz MNiSW. Oprócz dużego zainteresowania w środowisku naukowym pojawią się także wyzwania w gospodarce wymagające posługiwania się coraz większymi wolumenami danych. Kluczowe tym samym staje się dysponowanie dużymi pojemnościami do przechowywania danych. Rozproszony charakter infrastruktury to również zwiększona niezawodność świadczonych usług oraz ich bezpieczeństwo, tak istotne w obszarze biznesu i gospodarki. Zwiększone zostanie zaangażowanie partnerów projektu KMD4EOSC w obsługę użytkowników i instytucji gospodarczych. Obecnie lawinowo rośni
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.