Budowa linii Gdańsk Przyjaźń – Żydowo Kierzkowo – Słupsk wraz z budową stacji w tym ciągu liniowym
Celem Projektu jest stworzenie warunków do wyprowadzenia mocy z OZE poprzez umożliwienie podłączenia farm wiatrowych przy zachowaniu bezpieczeństwa niezawodności dostaw energii elektrycznej.
W ramach projektu budowana jest dwutorowa linia 400 kV Gdańsk Przyjaźń-Żydowo Kierzkowo, która przebiega przez obszar 11 gmin województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Ponadto budowana jest dwutorowa linia 400 kV Żydowo Kierzkowo – Słupsk, której trasa przebiega przez obszar 4 gmin województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Łączna długość linii wyniesie ok. 189 km.
Projekt obejmuje również budowę stacji 400/110 kV Gdańsk Przyjaźń, w ramach której przewiduje się wykonanie prac w zakresie budowy rozdzielni 400 kV w technologii napowietrznej. Rozdzielnia ta będzie powiązana z siecią 400 kV za pomocą powiązań liniowych: jednego toru z kierunku stacji Żarnowiec, jednego toru z kierunku stacji Gdańsk Błonia, dwóch torów z kierunku nowo projektowanej stacji Pelplin oraz jednego toru z kierunku nowo projektowanej stacji Żydowo Kierzkowo. Stacja zlokalizowana jest w województwie pomorskim.
Dodatkowo budowana jest stacja 400/110 kV Żydowo Kierzkowo, w ramach której przewiduje się wykonanie prac w zakresie budowy rozdzielni 400 kV, budowę stanowiska autotransformatora oraz wprowadzenie linii 220 kV i 400 kV oraz przebudowę linii 110 kV i 15 kV w województwie zachodniopomorskim.
Budowana struktura sieciowa w efekcie zrealizowanego projektu umożliwi podłączanie farm wiatrowych morskich Baltica oraz Bałtyk Środkowy oraz z farmy wiatrowej Biały Bór a tym samym umożliwi pozyskiwanie energii z OZE. Dodatkowa zdolność przyłączania źródeł odnawialnych do sieci elektroenergetycznej to łącznie ok. 1091 MW.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.