Zobaczyć świat oczami geografa. Opracowanie programów kształcenia i organizacja zajęć terenowych i kameralnych dla uczniów realizujących podstawę programową z geografii w szkole podstawowej.
Projekt obejmuje dwa kluczowe działania: 1. opracowanie3 programów kształcenia (PK) skierowanych do uczniów siódmych i ósmych klas szkół podstawowych (opartych o podstawę programową, stanowiących jej wzbogacenie o treści niestandardowe) i 2. organizację (na podstawie przygotowanych programów) zajęć terenowych i kameralnych (ZTiK) dla młodzieży VII i VIII klasy szkoły podstawowej. Zaplanowane bloki tematyczne (BT) pozwolą przedstawić w kompleksowy oraz zintegrowany sposób wybrane problemy (zjawiska i procesy) geograficzne, obserwowane w najbliższym otoczeniu, zwracając szczególną uwagę na współzależności między elementami środowiska przyrodniczego i społeczno- kulturowo-gospodarczego oraz integrowanie wiedzy przyrodniczej z wiedzą społeczno-ekonomiczną. Takie ujęcie umożliwi uczniom całościowe postrzeganie zjawisk i procesów w szerokim ich kontekście. PK będą zawierały zarówno treści merytoryczne dotyczące realizowanych zagadnień, jak i wskazówki/wytyczne metodyczne, dot. preferowanych metod i form pracy z uczniami oraz materiały pomocnicze (teksty źródłowe, karty pracy dla uczniów). Kolejne działania ujęte w projekcie – ZTiK – umożliwią uczestnikom projektu pogłębienie wiedzy i zainteresowań w zakresie wybranego BT, rozwijanie kompetencji przydatnych w dalszej nauce oraz życiu zawodowym: analizy zachodzących zjawisk i formułowanie wniosków. Poprzez wykorzystanie różnych strategii kształcenia (głównie problemowej, poszukującej, praktycznej) oraz urozmaiconych metod i form pracy podczas warsztatów kameralnych uczniowie będą również rozwijać kompetencje kluczowe, odpowiadające potrzebom rynku pracy i społeczeństwa (np. umiejętność współpracy w zespole, podejmowania decyzji, wymiany argumentów i prezentacji odmiennych stanowisk).PK (wraz z oprawą metodyczną) zostaną udostępnione szkołom uczestniczącym w projekcie i opublikowane na stronie internetowej projektu oraz stronie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli – partnera merytorycznego projektu.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.