Opracowanie oszklenia izolacyjnego w technologii próżniowej (Vacuum Insulated Glass) o przełomowym w skali świata współczynniku przenikania ciepła.
SA.41471(2015/X) Przeznaczenie_pomocy_publicznej: art. 25 rozporządzenia KE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w stosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187/1 z 26.06.2014)Projekt ma na celu opracowanie izolacyjnej szyby próżniowej (VIG ang. Vacuum Insulated Glass), która zostanie wykorzystana do stworzenia hybrydowej szyby zespolonej (hybrydowy pakiet szybowy jednokomorowy) o grubości 24 mm i najlepszych parametrach izolacyjności na rynku światowym (Ug=0,32 W/m2K). Planowana do opracowania technologia pozwoli na wytworzenie trwałej (zachowującej swoje właściwości co najmniej przez 25 lat) próżni pomiędzy dwiema standardowymi taflami szkła i wykorzystanie próżniowej szyby w standardowych pakietach szybowych. Nowy pakiet szybowy będzie dedykowany dla producentów okien oraz będzie wykorzystywany do mebli chłodniczych produkowanych przez JBG-2. Zastosowanie wyników projektu w standardowej szybie zespolonej (szyba próżniowa – komora wypełniona gazem szlachetnym – szyba standardowa) pozwoli osiągnąć parametry izolacyjności na poziomie wyższym niż najlepsze dostępne na rynku pakiety szyb 2- lub 3-komorowe o znacznie większej grubości (24 mm vs. 44-53mm) i wyższej cenie. Podczas projektu opracowana zostanie także technologia zautomatyzowanej i scustomizowanej produkcji szyb próżniowych na skalę przemysłową oraz ich wykorzystania w procesie produkcji pakietów szybowych, co również samo w sobie stanowi innowację na skalę świata. Wyniki projektu pozwolą na znaczące obniżenie ceny okien o najwyższych współczynnikach izolacyjności i istotnie obniżą koszty budowy budynków energooszczędnych i pasywnych w Polsce i regionie.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.