Modernizacja i rozbudowa infrastruktury zespołu tężni w Ciechocinku
Modernizacja i rozbudowa infrastruktury zespołu tężni w Ciechocinku
Ciechocińskie tężnie solankowe stanowią unikatowy na skalę europejską zabytek techniki i z tego powodu wymagają szczególnej opieki i promocji. Konieczne stało się więc podjęcie działań zmierzających zarówno do przeprowadzenia niezbędnych prac remontowych mających na celu powstrzymanie procesów ich degradacji jak iutrwalenia i pełnego wyeksponowania historycznych oraz architektonicznych wartości zabytku. Potrzeba realizacji projektu wynikała bezpośrednio z bieżącego stanu technicznego tężni, niewystarczającego stopnia zagospodarowania terenówwokół nich i istnienia barier architektonicznych.
Kompleks trzech ciechocińskich tężni to największa w Europie drewniana konstrukcja służąca do odparowywania solanki. To kluczowy element linii produkcyjnej ciechocińskiej soli spożywczej oraz szlamu i ługu leczniczego.
Ciechocińskie tężnie solankowe to trzy imponujące budowle ustawione w kształcie podkowy, o łącznej długości 1741,5 m i wysokości 15,8 m. Na strukturę tężni składa się blisko 7000 dębowych pali, na których usadowiono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną. Kompleks tężniowy zbudowany został w latach 1824-28 (tężnia nr 1 i 2) oraz 1859 (tężnia nr 3) według projektu profesora Jakuba Graffa.
Lista Pomników Historii obejmuje obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski.
Odbiorcami działańUzdrowiska Ciechocinek S.A. po zakończeniu realizacji inwestycji będą mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, turyści, kuracjusze iprzedsiębiorstwa.
Inwestycja obejmuje remont tężni nr 1, tężni nr 3 oraz budynku przepompowni solanki, a także ścieżek oraz terenu przy tężniach i przepompowni. Przeprowadzone zostaną również prace ogrodnicze terenów zielonych oraz zainstalowana zostanie instalacja do podświetlania tężni w porach wieczornych. Realizacja inwestycji przyczyni się do wzrostu zatrudnienia poprzez samozatrudnienie lub tworzenie nowych miejsc pracy.
Aktualności z bieżących etapów prac można obserwować na stronie internetowej:teznie-ciechocinek.pl.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.