Opracowanie zindywidualizowanych implantów biodegradowalnych do zabiegów rekonstrukcji kości
Nasz cel to wdrożenie do produkcji technologii wytwarzania metodą druku 3D implantów medycznych na zamówienie z materiału kościotwórczego o zastosowaniu w rekonstrukcjach kostnych, w szczególności neurochirurgicznych sklepienia czaszki oraz twarzoczaszki, także z przeznaczeniem dla najmłodszych pacjentów pediatrycznych.
Chodzi o wprowadzenie implantów dopasowanych do indywidualnych cech anatomicznych danej osoby, a wykonanych z biodegradowalnego i resorbowalnego polimeru polilaktydu (PLLDLA) lub jego pochodnych napełnionych hydroksyapatytem. Implanty są przygotowywane na podstawie obrazowania 3D materiału z tomografii komputerowej danego pacjenta.
Kluczową cechą materiału i jednocześnie kluczową przewagą nad innymi rodzajami implantów – np. tytanowych, ceramicznych, jest to, że materiał ten ulega stopniowej biodegradacji i wchłonięciu metabolicznemu przez organizm, a równolegle uwalniane przestrzenie wypełniane są nowymi, naturalnymi przyrostami kości pacjenta (regeneracja).
Możliwe jest ukierunkowanie czasu resorpcji materiału implantowanego tak, aby możliwy był proces remodelowania i przebudowy tkanki kostnej w czasie resorpcji implantu. Rozwiązanie takie pozwala na naprawę wady/uszkodzenia struktury anatomicznej kości w trakcie operacji i odtworzenie właściwej anatomicznie struktury kostnej z równoległym zanikiem samego implantu.
Nasza technologia może być szczególnie pomocna przy leczeniu ubytków kostnych u dzieci. Obecnie najmniejsi pacjenci nie mogą korzystać z implantów twarzoczaszki z uwagi na fakt, że one „nie rosną” razem z dzieckiem. Dotychczasowe stosowanie takich implantów u dzieci wymagało co określony czas kolejne operacje i wymiany zaaplikowanych wyrobów.
Implanty kościotwórcze „rosną” razem z małym pacjentem, a po okresie 12-24 miesięcy całkowicie degradują się z organizmu, a na ich miejsce odbudowuje się tkanka kostna pacjenta.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.