„Polodowcowa rynna jeziora Hańcza” – ścieżka edukacyjna promująca bioróżnorodność najgłębszego jeziora w Polsce oraz jego okolic
W ujęciu administracyjnym Suwalski Park Krajobrazowy znajduje się w północnej części województwa podlaskiego. Swoim zasięgiem obejmuje cztery gminy: Jeleniewo, Przerośl, Wiżajny i Rutka-Tartak.
Park ten został utworzony w 1976 roku, jako pierwszy park krajobrazowy w Polsce. Położony w północnej części Pojezierza Wschodniosuwalskiego jest przykładem krajobrazu polodowcowego, dla którego charakterystyczne są rynny polodowcowe tworzące głębokie kaniony, którymi płyną rzeki oraz zagłębienia, w których powstały jeziora. Na terenie Parku znajdują się 26 jeziora o łącznej powierzchni przekraczającej jeden hektar. Cały obszar znajduje się w dorzeczu Niemna, do którego doprowadzają wody dwie rzeki: Czarna Hańcza i Szeszupa.
Doliny ograniczone są tu wysokimi i stromymi skarpami wzgórz utworzonych głównie z moren czołowych. Widok urozmaicają ozy, doliny wiszące, sandry, kemy i inne utwory świadczące o obecności lodowca. Nic więc dziwnego, że każdego roku tę baśniową krainę odwiedzają tysiące turystów z Polski i całego świata.
Do najciekawszych atrakcji Suwalskiego Parku Krajobrazowego należą m.in. najgłębsze jezioro w Polsce – Hańcza – oraz jego okolice, w tym dolina rzeki Czarna Hańcza. Aby przybliżyć genezę i bioróżnorodność tych miejsc oraz rozpropagować bogactwo geograficzne, przeprowadzono szereg czynności i inwestycji dofinansowanych z Funduszy Europejskich.
Na wstępie zmodernizowano i połączono ze sobą nowym odcinkiem, dwie funkcjonujące już wcześniej ścieżki edukacyjne: „Drzewa i krzewy parku podworskiego w Starej Hańczy” (1,5 km) oraz „Doliną Czarnej Hańczy” (3,5 km). Powstała w ten sposób ponad dziesięciokilometrowa „Polodowcowa rynna jeziora Hańcza” rozpoczyna swój bieg w Starej Hańczy, gdzie znajdują się pozostałości XVIII-wiecznego zabytkowego dworu i park podworski. Następnie trasa wiedzie malowniczym wschodnim brzegiem jeziora Hańcza, dalej krawędzią doliny rzeki Czarnej Hańczy, aż do Turtula, gdzie przy siedzibie Suwalskiego Parku Krajobrazowego (SPK) kończy swój bieg.
Efektem prac realizacji unijnego projektu w zakresie odnowienia ścieżki edukacyjnej jest wymiana tablic edukacyjnych na nowe (z opisem i mapą ścieżki oraz genezą wyjątkowego jeziora Hańcza), remont miejsc wypoczynku, zagospodarowanie terenu przy źródełku, ustawienie ławek, równoważni, huśtawek oraz elementów edukacyjnych (pniaki, szczudła z wizerunkami zwierząt i roślin, światowidy), przygotowanie miejsca na ognisko. Z kolei przy siedzibie SPK wybudowano dodatkowy parking na kilka samochodów, z którego turyści mogą korzystać bezpłatnie.
Ponadto, dzięki dotacji z UE w ramach tego samego projektu „Polodowcowa rynna jeziora Hańcza” wybudowano dwie wieże widokowe. Pierwsza, niemal 22-metrowa na Górze Leszczynowej (miejscowość Przełomka na zachodnim brzegu jeziora Hańcza) ukazuje praktycznie cały Park wraz z jeziorem Hańcza. Druga, 15-metrowa wieża usadowiona na krawędzi doliny Czarnej Hańczy w Malesowiźnie (800 m od siedziby Parku) roztacza wyjątkowy widok na rynnową dolinę, z fragmentem ozu i Stawu Turtulskiego. Po przeciwnej stronie tarasu widokowego prezentuje się rozległa panorama na Suwalski Park Krajobrazowy z Górą Cisową w tle.
Park, jako Ostoja Suwalska, należy do europejskich obszarów ochrony siedliskowej Natura 2000. W trakcie pieszej wycieczki „Polodowcową rynną jeziora Hańcza” turysta ma okazję zobaczyć również dwa zachowane pomniki przyrody tego obszaru – aleję lipową oraz „głaz graniczny”, czyli największy głaz narzutowy w Suwalskim Parku Krajobrazowym.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.