Zagospodarowanie Bulwarów Nadodrzańskich - Lewy Brzeg Odry w Raciborzu
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Inwestycja zlokalizowana jest w mieście Racibórz, w środkowej jego części, wzdłuż ul. Władysława Reymonta (DW 935) i lewego brzegu rzeki Odry. Zagospodarowanie bulwarów miało na celu umożliwienie mieszkańcom i przyjezdnym rekreacyjne korzystanie z terenu, który mimo swej niezaprzeczalnej atrakcyjności pozostawał nieużytkowany. Celem nadrzędnym projektu było nadanie nowej funkcji społecznej zdegradowanej przestrzeni centrum miasta poprzez kompleksową rewitalizację, prowadzącą do aktywizacji społeczno-gospodarczej ludności zamieszkującej rewitalizowany teren.
Co udało się zrealizować?
Nadrzędnym celem projektu była rewitalizacja zdegradowanego obszaru prowadząca do zwiększonej aktywizacji społeczno-gospodarczej mieszkańców oraz poprawy jakości życia w mieście poprzez stworzenie bezpiecznego i atrakcyjnego miejsca wypoczynku. Realizacja projektu przyczyniła się również do poprawy dostępności i jakości przestrzeni publicznej, a także do przeciwdziałania nierównościom społecznym i wykluczeniu społecznemu. W ramach projektu zrealizowano następujące działania:
- zamontowano oświetlenie terenu i bezpiecznego podłoża,
- wykonano schody terenowe łączące dolny i górny ciąg pieszo-rowerowy (pełniące funkcję widowni dla istniejącej przystani na brzegu prawym),
- wymieniono schody w miejscu istniejących schodów zejściowych z terenu Placu Mostowego, wykonano ścieżkę rowerową po koronie wału i ciągu pieszo-rowerowego,
- zamontowano infrastrukturę uzupełniającą (ławki, kosze na odpady, stojaki rowerowe, grille).
Kto korzysta/skorzysta z efektów projektu?
Zrewitalizowany obszar odżył społecznie poprzez organizację spotkań, imprez i wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców Raciborza oraz osób odwiedzających miasto.
Jakie są główne korzyści projektu?
Zrealizowanie inwestycji poprawiło estetykę centrum miasta. Nowo powstała infrastruktura służyć będzie mieszkańcom i osobom odwiedzającym miasto jako miejsce spotkań, integracji społecznej i wypoczynku z widokiem na miejską plaże i Zamek Piastowski w Raciborzu, jak również jako miejsce do przyglądania się organizowanym na przystani wydarzeniom kulturalnym i imprezom wodniackim na Odrze.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.