Opracowanie technologii źródła laserowego wielodiodowego opartego na diodach o długościach fal z zakresu 350-550 nm, pozwalającej na modyfikację parametrów wiązki laserowej w celu optymalizacji procesów cięcia, grawerowania i spiekania materiałów używanych w przemyśle.
Nasz projekt rozwiązuje problem braku dostępności niebieskich laserów o średniej i dużej mocy do grawerowania. Tradycyjne lasery podczerwone, takie jak CO2, są nieskuteczne w pracy z niektórymi materiałami, na przykład z miedzią, która skutecznie odbija ich światło. Niebieski laser jest znacznie lepiej absorbowany przez wiele materiałów, co pozwala na jego wykorzystanie w technologii spiekania proszków, wycinania i grawerowania.
Ponadto produkt opracowany w ramach naszego projektu umożliwia skupienie lasera do bardzo małej i symetrycznej plamki, co jest kluczowe dla osiągnięcia wysokiej gęstości mocy. W trakcie realizacji projektu zaobserwowano duże zapotrzebowanie na niebieskie lasery do odchwaszczania. Chociaż nasz produkt nie jest przeznaczony do pracy w trudnych warunkach agrotechnicznych, wspiera rozwój firm i startupów produkujących maszyny do odchwaszczania laserowego jako jednostka do przeprowadzania testów i udowodnienia koncepcji zastosowania niebieskich laserów w tym segmencie rynku. Jest to nowy rynek, który powstał w wyniku decyzji krajów Unii Europejskiej o konieczności ograniczenia stosowania pestycydów przy uprawach roślin.
Dodatkowym problemem, który rozwiązuje nasz projekt, jest oszczędność energetyczna. W porównaniu do szeroko stosowanych laserów CO2, na przykład do cięcia i grawerowania drewna, opracowany przez nas wysoko precyzyjny laser niebieski osiąga sprawność elektryczną rzędu 20%, podczas gdy lasery CO2 mają sprawność zaledwie około 6%.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.