Wyposażenie zakładu doświadczalnego włóknin filtracyjnych typu meltblown umożliwiającego prowadzenie prac B+R nad poprawą jakości i skuteczności masek filtracyjnych
Celem projektu jest stworzenie infrastruktury wykorzystywanej do realizacji prac B+R nad poprawą właściwości filtracyjnych włóknin produkowanych w technologii meltblown (MB), które są surowcem do masowo wytwarzanych maseczek chroniących przez zarażeniem bakteriami i wirusami (innymi drobnoustrojami), w tym SARS-CoV-2 wywołującemu COVID-19. Technologia MB polega na rozdmuchu stopionego polimeru i jest jedną z najnowocześniejszych światowych technologii. Jest to proces jednoetapowy, a powstałe produkty cechuje prosta konstrukcja, wysoka skuteczność oczyszczania i chłonność, przy relatywnie niskich oporach przepływu. W procesie powstają mikrowłókna o średnicy od 1 do 4 µm, choć mogą osiągać nawet 0,1µm. Badania będą prowadzone nad właściwościami filtracyjnymi tych włóknin określanymi przez parametry BFE – efektywność ochrony przed bakteriami, PFE – efektywność ochrony przed szkodliwymi cząsteczkami, AP-przepuszczalność powietrza (łatwość oddychania).
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.