Podniesienie jakości edukacji przedszkolnej w Przedszkolu Specjalnym w Jastrzębiu – Zdroju
Przedszkole specjalne w Jastrzębiu-Zdroju jest jedyną publiczną placówką w rejonie, która przyjmuje wyłącznie dzieci z niepełnosprawnościami. Przeprowadzona analiza potrzeb wykazała, że w placówkach wychowania przedszkolnego w Subregionie Zachodnim brakuje wsparcia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Natomiast problemy związane z brakiem odpowiedniej oferty przedszkolnej będą się w najbliższych kilku latach pogłębiały ze względu na zaobserwowaną w mieście tendencję wzrostową dzieci z orzeczeniami o konieczności kształcenia specjalnego. Miasto Jastrzębie-Zdrój dostrzegło problemy związane z brakiem odpowiedniego wsparcia – zwłaszcza finansowego – dla placówek, w których edukację odbywają dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego i zdecydowało o realizacji projektu – współfinansowanego ze środków unijnych – który ma pomóc poprawić tę sytuację.
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Projektu podjęto się w wyniku przeprowadzonej w placówce diagnozy potrzeb, która wykazała deficyty w zakresie:
- liczby i jakości wyposażenia,
- przyrządów terapeutycznych wyrównujących deficyty rozwojowe,
- pomocy dydaktycznych,
- proponowanej liczby godzin terapii z dzieckiem z niepełnosprawnością.
Co udało się zrealizować?
W ramach projektu udało się zrealizować cele założone w projekcie, to jest:
- nauczyciele zwiększyli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe poprzez realizację bogatej gamy szkoleń z zakresu pedagogiki specjalnej;
- wychowankowie przedszkola skorzystali z dodatkowego wsparcia, w postaci specjalistycznych zajęć terapeutycznych (m.in. terapia czucia głębokiego, stymulacji polisensorycznej itp.);
- placówka została dostosowana do realizacji zajęć terapeutycznych poprzez zakup odpowiednich narzędzi diagnostycznych, systemu komunikacji zastępczej, systemu rozwoju umiejętności fiksacji i koncentracji wzrokowej oraz rozszerzających narzędzi do zajęć z biofeedback.
Kto skorzysta z efektów projektu?
Z efektów projektu skorzystają wszyscy wychowankowie przedszkola, a także nauczyciele.
Jakie są główne korzyści projektu?
Główną korzyścią projektu jest fakt, że placówka może zaoferować wsparcie i terapię dla dzieci z niepełnosprawnościami na miarę zdobyczy technologicznych i naukowo – dydaktycznych XXI wieku.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.