Program STOP SMOG w Gminie Pszczyna
Dlaczego podjęto się realizacji projektu?
Wdrożenie Programu Stop Smog było pierwszym działaniem skierowanym do osób, którym najtrudniej jest realizować działania termomodernizacyjne w zamieszkiwanych budynkach ze względu na przynależność do grupy ubóstwa energetycznego. Impulsem do złożenia wniosku był ranking WHO, w którym Gmina Pszczyna znajdowała się na 6 miejscu listy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie w 2018 roku. W roku 2016 w tym samym rankingu Gmina znajdowała się na 2 miejscu. Głównym źródłem zanieczyszczeń jest sektor komunalno-bytowy, oraz stosunkowo gęsta sieć zabudowy miasta Pszczyna.
Co udało się zrealizować?
W ramach projektu zrealizowane zostały inwestycje w 46 budynkach.
Celem projektu były:
- poprawa jakości powietrza na terenie Gminy Pszczyna,
- wymiana wysokoemisyjnych (starych i o niskiej sprawności) źródeł ciepła na źródła ciepła niskoemisyjne,
- wspieranie rodzin, które doświadczają tzw. ubóstwa energetycznego.
Planowanym rezultatem wsparcia, inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła na wysokosprawne kotły, jest poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji do atmosfery pyłów PM10, PM2,5 oraz benzo(alfa)pirenu co wpłynęło na obniżenie stężeń.
Kto korzysta/skorzysta z efektów projektu?
Osoby zagrożone ubóstwem energetycznym (o niskich dochodach)
Jakie są główne korzyści projektu?
- Liczba zmodernizowanych źródeł ciepła: 46 sztuk
- Stopień redukcji PM10: 2.52 tony/rok
- Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych: 628.68 tony równoważnika CO2
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.