ACTRIS - Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure (ACTRIS PL)
ACTRIS (z ang. Aerosol, Clouds and Trace Gases Research Infrastructure) stanowi jeden z najważniejszych elementów europejskiego systemu infrastruktur do badania atmosfery i środowiska. Jest to wielowarstwowa, wielodziedzinowa infrastruktura badawcza, w której zbierane i gromadzone są wyniki pomiarów pochodzących z rozproszonych sieci badawczych. Wyniki te są następnie opracowywane, standaryzowane i integrowane w Centralnej Bazie Danych ACTRIS. Od roku 2016 ACTRIS znajduje się na Mapie Drogowej ESFRI najważniejszych infrastruktur badawczych Europejskiego Forum Strategii do spraw Infrastruktur Badawczych. Polska tej infrastruktury została w 2020 roku umieszczona na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej, a dzięki dofinansowaniu mogła rozpocząć stopniową integrację ze środowiskiem europejskim.
Głównym celem ACTRIS jest tworzenie zintegrowanych zbiorów danych w obszarze nauk o atmosferze oraz świadczenie usług, w tym dostępu do platform instrumentalnych, dostosowanych do zastosowań naukowych i technologicznych. Europejska infrastruktura badawcza (ACTRIS IB) powstała w celu dostarczania wysokiej jakości danych o tzw. krótkożyciowych składnikach atmosfery, takich jak aerozole, chmury i gazy śladowe. Dane te służą do badania procesów powstania i zmienności w atmosferze tych składników, zarówno pochodzących ze źródeł naturalnych, jak i antropogenicznych. Procesy atmosferyczne stają się coraz częściej przedmiotem wyzwań społecznych i środowiskowych, takich jak jakość powietrza, zdrowie społeczeństwa, zrównoważony rozwój, zmiany klimatu i produktywność ekosystemów. ACTRIS pomaga zrozumieć te procesy, jak również interakcje bio-geo-chemiczne między atmosferą a różnymi ekosystemami.
ACTRIS jest największą infrastrukturą naukowo-badawczą w dziedzinie badań atmosfery, obejmującą większość obserwacji i eksperymentów atmosferycznych oraz zapewniającą najszerszy zestaw danych atmosferycznych. Konsoliduje działania prowadzone przez europejskich partnerów badawczych i udostępnia infrastrukturę szerokiej grupie użytkowników.
Dzięki dofinansowaniu POIR, platformy obserwacyjne, eksploracyjne i laboratorium Konsorcjum ACTRIS w Polsce zostały doposażone w najwyższej klasy infrastrukturę. Infrastruktura ta jest otwarta na współpracę z partnerami zewnętrznymi, takimi jak naukowcy, decydenci, sektor prywatny, organizacje finansujące oraz sektor edukacji. W połączeniu z rozwojem technik modelowania może ona mieć istotne przełożenie na sektor gospodarczy, wspierając obszary związane z zarządzaniem ryzykiem, zarządzaniem środowiskowym, czy też prognozowaniem działań (analizy ex-ante). Ponadto ma wymiar utylitarny, gdyż może wspierać wdrażanie polityki ekologicznej i energetycznej na szczeblu unijnym oraz krajowym, m.in. w zakresie realizacji założeń gospodarki niskoemisyjnej, zrównoważonego rozwoju, adaptacji do zmian klimatu, przeciwdziałania i prognozowania zjawisk ekstremalnych i wdrażania polityki ekologicznej Unii Europejskiej w odniesieniu do realizacji dyrektyw w zakresie jakości powietrza, emisji zanieczyszczeń, a także zasad zrównoważonego rozwoju.
Projekt realizowany był przez konsorcjum w składzie: Uniwersytet Wrocławski (lider), Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Śląski.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.