Plaser – opracowanie innowacyjnego hybrydowego plotera CNC z dwoma modułowymi głowicami, laserową i plazmową, zamontowanymi na lekkiej bramie kompozytowej
Numer_referencyjny_programu_pomocowego: SA.41471(2015/X) Przeznaczenie_pomocy_publicznej: art. 25 rozporządzenia KE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w stosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187/1 z 26.06.2014). Celem projektu jest opracowanie, przebadanie i wytworzenie prototypu innowacyjnego plotera CNC, posiadającego głowice do cięcia plazmą i laserem. Maszyna będzie łączyć zalety technologii plazmowej, która pozwala na ekonomiczne cięcie grubych arkuszy blach z technologią laserową idealną do prac precyzyjnych takich jak grawerowanie i obróbki materiałów niemetalowych. Niespotykana do tej pory hybryda wymaga pionierskiego podejścia do tematu projektu bramy na której zamontowane zostaną dwie głowice. Z reguły masywne konstrukcje wykorzystane w wycinarkach plazmowych ograniczają jedną z głównych zalet laserów, jaką jest wysoka prędkość obróbki. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał obu technologii zaproponowano innowacyjne rozwiązanie konstrukcyjne w postaci kompozytowej bramy. Części wykonane z kompozytu węglowego będą znacznie lżejsze od swoich aluminiowych i żeliwnych odpowiedników, pozwolą zachować wymaganą sztywność oraz polepszą tłumienie konstrukcji. Obniżona masa przełoży się w projekcie na dopasowanie serwomechanizmów o mniejszej mocy co znacznie wpłynie na energooszczędność maszyny. Stół roboczy o wymiarach 3000 x 1500 mm pozwoli na obróbkę standardowych arkuszy blach i będzie dużą oszczędnością przestrzeni w zakładzie produkcyjnym, który zamiast dwóch maszyn wybierze rozwiązanie Wnioskodawcy. Cięcie plazmą i laserem generuje wysokie temperatury, do pracy w których odsłonięty kompozyt nie jest przeznaczony. Innowacyjny system izolacji wytężonych cieplnie fragmentów konstrukcji zapewni wymaganą niezawodność i bezpieczeństwo.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.