Budowa infrastruktury rowerowej w Wągrowcu jako alternatywny sposób komunikacji wraz z działaniami informacyjnymi i promocyjnymi dotyczącymi transportu publicznego, rowerowego i pieszego
Głównym przedmiotem projektu jest budowa dwukierunkowej drogi pieszo-rowerowej o nawierzchni bitumicznej wraz z budową oświetlenia drogowego, budową zjazdów, budową skarp z humusowaniem i obsianiem trawą, budową kanalizacji deszczowej, budową tunelu pod drogą powiatową nr 1609P (ulicą Janowiecką) i kładki nad rzeką Nielbą i rzeką Wełną oraz przebudową kolidujących urządzeń infrastruktury. Budowa drogi rowerowej pozwoli skomunikować Zintegrowane Centrum Komunikacyjne oraz centrum miasta z największym osiedlem mieszkaniowym Wągrowca, zlokalizowanym przy ul. Straszewskiej i Piaskowej, na którym budowane są kolejne budynki wielorodzinne – obszar miasta o dużej gęstości zaludnienia. Dzięki realizacji inwestycji przewiduje się znaczne zwiększenie ruchu rowerowego na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego, co przyczyni się do ograniczenia emisji spalin.W ramach projektu zakłada się również rozwój wprowadzonego w czerwcu 2019 r. systemu Wągrowieckiego Roweru Miejskiego poprzez zakup kolejnych rowerów oraz wprowadzenie nowych, dotychczas niestosowanych w ramach systemu innowacyjnych rozwiązań w zakresie korzystania z sytemu i zamontowanie samoobsługowych stacji rowerowych. W 2019 r. system został wyposażony w 55 rowerów i od samego początku spotkał się z dużym zainteresowaniem wągrowczan. Możliwość swobodnego wypożyczenia i jeżdżenia po mieście bez opłat przez pierwsze 30 min. sprawiła, że z tygodnia na tydzień liczba użytkowników systemu rosła. Na zakończenie sezonu, w listopadzie 2019 r. liczba użytkowników systemu wyniosła 2724. W sezonie 2020 liczba rowerów miejskich wzrosła do 70, a na dzień 29.09.2020 r. liczba uczestników WRM wyniosła 3722.Projekt zakłada również działania informacyjne i promocyjne dotyczące transportu publicznego, rowerowego i pieszego.W wyniku realizacji projektu osiągnięte zostaną następujące wskaźniki produktu:* Długość wspartej infrastruktury rowerowej – 1,106 km* Liczba akcji i kampanii informacyjno – promocyjnych – 7 szt.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.