Optymalizacja technologii przetwarzania odpadów drewnianych impregnowanych kreozotem, z wykorzystaniem zintegrowanych metod chemiczno-biologiczno-fizycznych
Celem głównym projektu jest przeprowadzenie prac B+R w zakresie optymalizacji opracowanej technologii unieszkodliwiania drewnianych odpadów niebezpiecznych (17 02 04*). Badania obejmują szereg etapów, w których zaplanowane są badania pozwalające na przejście od skali laboratoryjnej do instalacji pilotażowej. W ich wyniku zostanie zoptymalizowana kompleksowa technologia unieszkodliwiania odpadu, umożliwiająca ponowne wykorzystanie oczyszczonego drewna jako surowca energetycznego oraz efektywna metoda utylizacji wymytych zanieczyszczeń. Badania obejmują opracowanie wraz z optymalizacją: (i) warunków ekstrakcji oleju kreozotowego z drewna wraz z określeniem kompozycji najbardziej efektywnego czynnika roboczego; (ii) możliwości wielokrotnego zastosowania czynnika roboczego do procesu ekstrakcji wraz z efektywnością usuwania czynnika roboczego z odpadu drzewnego oraz opracowania metodyki pomiarów stężenia pozostałości kreozotu w czynniku roboczym w czasie rzeczywistym, z wykorzystaniem czujników przepływowych; (iii) sposobu regeneracji czynnika roboczego wraz z doborem warunków destylacji; (iv) warunków biodegradacji związków oleju kreozotowego we frakcji zagęszczonej po procesie destylacji za pomocą preparatu bakteryjnego o działaniu synergistycznym, z wykorzystaniem procesu ozonowania i filtracji; (v) zbudowanie pilotażowej instalacji wraz z walidacją opracowanych procesów w ww. etapach. Numer_referencyjny_programu_pomocowego: SA.41471(2015/X) Przeznaczenie_pomocy_publicznej: art: 25 rozporządzenia KE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w stosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187/1 z 26.06.2014).
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.