Konserwacja nagrobków na cmentarzu w Opinogórze, remont alejek parkowych oraz prace pielęgnacyjne drzewostanu w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Projekt obejmował prace konserwatorskie w podziemiach kościoła opinogórskiego pw. WNMP oraz wybranych trzynastu zabytkowych nagrobków na cmentarzu grzebalnym parafii rzymskokatolickiej pw. św. Zygmunta w Opinogórze. Zakres prac dotyczył usunięcia przyczyn i skutków degradacji obiektu i miał na celu zachowanie funkcji użytkowej zabytku.
Efektem realizacji projektu, jest umożliwienie użytkowania kościoła przez osoby w każdym wieku, z różnymi możliwościami, umiejętnościami i stopniem sprawności. Obiekt dostosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wykonano dla tych osób ułatwienia oraz dostosowano pomieszczenia do ich obsługi poprzez instalację schodołazu w podziemiach kościoła. Dokonano modernizacji oświetlenia z zastosowaniem rozwiązań związanych z bezpiecznym użytkowaniem obiektu m.in. zainstalowano oświetlenie kierunkowe, oświetlenie awaryjne oraz dokonano instalacji ochrony przeciwpożarowej.
Cel tych działań to przywrócenie do świetności tej wspaniałej, zabytkowej świątyni oraz nagrobków na cmentarzu, tak ważnych dla historii architektury, rodu Krasińskich, Opinogóry i kultury polskiej.
Nagrobek Wieszcza będący kopią oryginalnego modelu nagrobka według projektu z początku XX w. znanego polskiego rzeźbiarza Stanisława Romana Lewandowskiego został wykuty w marmurze Carrara Statuario, zaś popiersia członków rodziny poety wykuto w sztucznym marmurze.
Wykonano tablicę pamiątkową dot. projektu w kryptach i na cmentarzu. W ramach promocji projektu nagrano film informujący i promujący krypty oraz cmentarz, a także płytę z muzykę chóralną z kościoła w Opinogórze przy udziale sektora kreatywnego.
Celem projektu było oddanie hołdu Poecie i upamiętnienie członków jego rodziny, co pozostanie spuścizną następnych pokoleń.
Projekt zasługuje na uwagę ze względu na wielowymiarowe efekty wykorzystania funduszy, łącząc ze sobą trzy aspekty:
Przeszłość (ochrona dziedzictwa i wartości narodowych), teraźniejszość (podniesienie atrakcyjności regionu, zwiększenie ilości miejsc pracy, wpływ na przedsiębiorstwa lokalne oraz spoza regionu) oraz przyszłość (przekazanie spuścizny historycznej następnym pokoleniom).
Projekt powiązany jest z innymi przedsięwzięciami Muzeum Romantyzmu w Opinogórze dotyczącymi ochrony, promocji i rozwoju dziedzictwa kulturowego w taki sposób, że ich rezultaty wzmacniają się wzajemnie.
Projekt podnosi atrakcyjność turystyczną regionu.
Projekt przyczynia się do wzrostu atrakcyjności turystycznej Opinogóry i ma wpływ na rozwój nie tylko lokalnej bazy turystycznej. Jest to związane z tematyką o charakterze ponadlokalnym, która ma wymiar nie tylko materialny, ale również duchowy, także dla turystów spoza województwa mazowieckiego.
Majątek opinogórski był majątkiem rodzinnym wieszcza Zygmunta Krasińskiego. Adam Krasiński, wnuk Zygmunta Krasińskiego, planował upamiętnić postać słynnego przodka stawiając mu nagrobek w kościele opinogórskim według projektu Stanisława Romana Lewandowskiego z początku XX w. Przedwczesna śmierć wnuka uniemożliwiła realizację tego zamierzenia.
Od kilkunastu lat w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze przywraca się w przestrzeni historycznej obiekty, które już tu istniały, a także realizuje się plany rodu Krasińskich, których im za życia nie udało się zrealizować. Wszystkie te działania mają na celu podniesienie wartości historycznych miejsca i epoki oraz wartości edukacyjnych dla wszystkich grup wiekowych turystów krajowych i zagranicznych. Wykonanie nagrobka Zygmunta Krasińskiego podnosi wartość turystyczną, edukacyjną i kulturalną obiektu zabytkowego a przede wszystkim jest hołdem oddanym Poecie.
5. Inwestycja zapewnia długotrwałe i mierzalne efekty społeczno-gospodarcze:
– mniejsze koszty utrzymania obiektu zabytkowego podziemi kościoła, co jest związane z odwodnieniem podziemi. Corocznie ponoszone były koszty na przywrócenie stanu pierwotnego krypt grobowych z uwagi na zalewanie ich przez wodę deszczową i roztopową. Odnowione i odwodnione krypty są zawsze dostępne dla społeczności lokalnej i poza-lokalnej bez względu na porę roku i panujące warunki atmosferyczne.
W wyniku realizacji projektu zastosowano innowacyjne rozwiązanie energooszczędne – zastosowanie technologii LED, co wpłynie na poprawę efektywności
energetycznej.
W ramach realizacji projektu zostało utworzone nowe miejsce pracy.
Dodatkowe korzyści:
- wzrost przychodów i zysków lokalnych podmiotów gospodarczych oraz firm zamiejscowych biorących udział w realizacji inwestycji;
- wzrost przychodów oraz zysków lokalnych podmiotów gospodarczych na etapie eksploatacji projektu, wynikające ze zwiększonego ruchu turystycznego;
- poszerzenie oferty w zakresie udostępniania dóbr kultury.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.