Placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego w Powiecie Sokólskim
Głównym celem projektu jest utworzenie w powiecie sokólskim czterech placówek opiekuńczo-wychowawczych, typu rodzinnego. Placówki powstały w Czuprynowie, Chorużowcach, Kuźnicy oraz Dąbrowie Białostockiej.
Placówka o nazwie „Promyk” w Czuprynowie została otwarta 8 września 2023 roku. Budynek posiada ponad 250 m2 powierzchni. Do dyspozycji około dziesięciorga dzieci w różnym wieku przeznaczonych będzie siedem pokoi, kuchnia z aneksem, łazienki i duży teren dookoła budynku. Jak mówiła dyrektor otwieranego ośrodka, Elżbieta Rapiej, sam świeżo wyremontowany budynek nie wystarczy. Liczy się oddana kadra, która zapewni niezbędną pomoc.
Chcemy zapewnić maluchom niezbędne potrzeby wychowawcze, aby miały to, czego nie mają zapewnionego w domu przez deficyty i braki rodziców – powiedziała.
Naszym założeniem jest też taka pomoc, aby dzieci mogły wrócić do rodziców – dodała.
Tworzenie domów rodzinnych jest podyktowane ustawą o wspieraniu rodziny w ramach systemu sprawowania pieczy zastępczej. Dzieci kierowane będą do Czuprynowa przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce.
Alicja Rysiejko, dyrektor Centrum, zaznaczyła, że tego typu miejsce zapewnia rodzinną i kameralną atmosferę, w której dzięki dobrze przeszkolonej kadrze będzie możliwa pomoc rodzinom i dzieciom w potrzebie.
Mamy dobrze wybraną kadrę. Znajdują się w niej osoby z wykształceniem pedagogicznym oraz w zakresie resocjalizacji. Będzie też psycholog i wychowawcy. Są to osoby, które mają doświadczenie z dziećmi i z nimi pracowały – mówiła.
Dzieci muszą się tu czuć bezpieczne, mieć tu swoje szczęśliwe dzieciństwo. Mam nadzieję, że będą tu tylko przejściowo – dodała.
Lokalna pomoc
Jak mówił starosta Sokólski, Piotr Rećko utworzenie placówek tego typu sprzyja temu, aby dzieci były blisko domu i nie musiały być oddalone od rodziny. Priorytetem jest utworzenie małej sieci domów dziecka, a nie molochów instytucjonalnych. Dzięki temu każdy może się poczuć w nich jak w domu.
Ta placówka powstała dlatego, że mamy gigantyczną potrzebę i chęć pracy z rodzinami. Jeżeli jest taka tragedia, że dzieci są odbierane rodzinom, to one nie mogą wyjechać poza powiat sokólski. One muszą być blisko rodziny, aby była praca terapeutyczna, praca z psychologiem, z terapią uzależnień, ale też dlatego, aby ciągle był ten kontakt z rodziną – powiedział Piotr Rećko.
Projekt zakładał również działania miękkie takiej jak wsparcie 5 rodzin zastępczych w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze i kandydatów na dyrektorów placówek.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.