Wdrożenie modelu biznesowego internacjonalizacji WMD POL-MAK S. A.
Główna działalność WMD POL-MAK opiera się na produkcji wszelkiego rodzaju makaronów, głównie tradycyjnych. Przedmiotem projektu było wdrożenie zupełnie nowego procesu technologicznego wykorzystującego technologię produkcji ICN – Irregularly Cut Noodles (Nieregularnie ciętego makaronu), która wpłynie na znaczące poprawienie oferty w segmencie makaronów tradycyjnych – segmencie, który ma kluczowe znaczenie dla firmy.
Opracowana w ramach prac B+R przez POL-MAK technologia, charakteryzuje się lepszymi parametrami technologicznymi od obecnie dostępnych rozwiązań umożliwiających wyprodukowanie nieregularnie ciętego makaronu. Technologia produkcji makaronu ICN umożliwia przemysłową produkcję makaronu, który ze względu na nierówny kształt poszczególnych nitek, a także znaczne różnice w szerokości pomiędzy każdą z nich, smakuje i wygląda jak makaron przygotowany w domu za pomocą stolnicy, wałka i noża. Projekt jest odpowiedzią na wzmożone od kilku dekad w wielu, zwłaszcza wysoko rozwiniętych państwach zainteresowanie żywnością produkowaną wg tradycyjnych receptur. Zakupiono nową linię technologiczną do produkcji makaronu wraz z opracowanymi autorsko urządzeniami do formowania makaronu oraz do układania makaronu w równe rządki. Nowoczesna linia przyczyniła się do znacznego zwiększenia wydajności produkcji przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów osobowych, ilości odpadów produkcyjnych oraz zużycia energii.
Komentarz:
Wdrożenie projektu pozwoliło wprowadzić:
- innowację procesową, w tym urządzenia do formowania makaronu, objętego zgłoszeniem patentowym P.429429,
- innowację marketingową – nieregularnie cięty makaron o zróżnicowanym kształcie i wymiarach,
- ekoinnowację – proces produkcyjny charakteryzujący się energooszczędnością i zmniejszoną ilością odpadów produkcyjnych.
W efekcie nastąpił znaczący rozwój firmy i umocnienie jej pozycji konkurencyjnej.
Dominik Polak
Prezes Zarządu
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.