System wspomagający rozwiązywanie sporów prawnych poddanych pod rozstrzygnięcie elektronicznego sądu arbitrażowego, z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji.
Numer_referencyjny_programu_pomocowego: SA.41471(2015/X) Przeznaczenie_pomocy_publicznej: art. 25 rozporządzenia KE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w stosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187/1 z 26.06.2014). Celem projektu jest opracowanie systemu wspomagającego rozstrzyganie sporów prawnych poddanych pod właściwość elektronicznego sądu arbitrażowego (spraw gospodarczych i cywilnych o zapłatę tożsamych z postępowaniami upominawczymi), których wyroki, zgodnie z przepisami prawa, mają moc tożsamą z wyrokami sądów powszechnych. System zapewni rozstrzyganie spraw online, w ramach Platformy internetowej. System poprzez wykorzystanie algorytmów SI przetwarzających i analizujących akta sprawy, przeprowadzi analizę sprawy i zaproponuje jej wstępne rozstrzygnięcie wraz z uzasadnieniem. Następnie arbitrzy powołani do rozstrzygnięcia sprawy zweryfikują wstępne rozstrzygnięcie Systemu i wydadzą wyrok, który zostanie wygenerowany w Platformie. Osiągnięcie tych założeń pozwoli na eliminację problemu przewlekłości spraw prowadzonych przez sądy powszechne, przy jednoczesnym zapewnieniu jakości i efektywność wydawanych orzeczeń. W ramach prac B+R planowane jest opracowanie algorytmów wnioskowania maszynowego, opartego na innowacyjnym systemie ekspertowym. Algorytmy operować będą na podstawie przedstawionego przez strony stanowiska prawnego, obowiązujących przepisów prawa oraz aktualnych orzeczeń sądów powszechnych, aktualizowanych na bieżąco przez System Analiz Orzeczeń Sądowych (SAOS), sądów polubownych i na zapadłych już w ramach Systemu wyrokach. W ramach prac przedwdrożeniowych przewiduje się końcową walidację i dokumentację Systemu. Efektem wdrożenia Projektu będzie: usprawnienie wymiaru sprawiedliwości, – zwiększenie dostępu do alternatywnych metod rozwiązywania sporów prawnych, – zwiększenie świadomości prawnej społeczeństwa, – zmniejszenie zatorów płatniczych poprzez sprawnie dzia
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.