Endolizyna fagowa o szerokim spektrum aktywności przeciwbakteryjnej jako nowoczesny dodatek do żywności zapobiegający zakażeniom szczepami L. monocytogenes.
Numer_referencyjny_programu_pomocowego: SA.41471(2015/X) Przeznaczenie_pomocy_publicznej: art. 25 rozporządzenia KE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w stosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187/1 z 26.06.2014). Projekt podporządkowany jest wytworzeniu dodatku enzymatycznego do zastosowania w produktach spożywczych (półproduktach, produktach i produktach gotowych do spożycia) eliminującego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka z tytułu zatruć pokarmowych bakteriami Listeria monocytogenes. Realizacja projektu opiera się na konstrukcji szzcepu produkcyjnego E.coli niosącego plazmid ekspresyjny z wklonowanym genem endolizyny fagowej, która zostanie następnie wyprodukowana, oczyszczana i przygotowana w formie produktu spożywczego zapewniającego zwiększenie bezpieczeństwa żywności . Projekt obejmuje również swoim zakresem przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac badawczych i eksperymentów związanych z charakteryzacją enzymu, umożliwiających jego komercyjne wprowadzenie na rynek jako nowego dodatku do żywności. Grupą docelową dla produktu będą średniej wielkości oraz duże podmioty specjalizujące się w przetwórstwie żywności ( np. koncerny spożywcze, fast food chains, firmy zajmujące się przetwórstwem w obszarze: ryb i owoców morza, mięsa, nabiału, warzyw, a także podmioty produkujące dania gotowe do spożycia), dla których ewentualna kontaminacja bakteriami L. monocytogenes stanowi istotny problem finansowy i reputacyjny z uwagi na stworzenie realnego zagrożenia dla zdrowia i życia konsumentów. Projekt w swojej funkcjonalności bazuje na potencjale genetycznym unikatowego bakteriofaga będącego elementem kolekcji fagowej Wnioskodawcy. […]
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.