Opracowanie innowacyjnej technologii fotokatalitycznej (RCI) zmniejszającej stężenie pyłów, amoniaku i ogólnej liczby drobnoustrojów w kurniku w celu wytworzenia produktu w postaci systemu wentylacyjnego RCI dla podniesienia dobrostanu drobiu w systemach chowu intensywnego.
Numer_referencyjny_programu_pomocowego: SA.41471(2015/X) Przeznaczenie_pomocy_publicznej: art: 25 rozporządzenia KE nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w stosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187/1 z 26.06.2014). Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej. Na fermach drobiu utrzymanie dobrostanu zwierząt wymaga intensywnych zabiegów profilaktycznych i bezkompromisowych środków prewencji weterynaryjnej, w celu ochrony stanu zdrowia wielotysięcznych stad zwierząt skupionych na relatywnie niewielkiej i zamkniętej przestrzeni. Wielokrotnie działania związane z utrzymaniem dobrego stanu zdrowia zwierząt negatywnie oddziaływają na środowisko i na człowieka. Nadmierne stosowanie biocydów oraz antybiotyków w leczniczych mieszankach paszowych sprzyja narastaniu antybiotykooporności. Dodatkowym problemem na fermach drobiu, zagrażającym nie tylko środowisku ale także samym zwierzętom w czasie odchowu jest powstawanie gazów odorowych oraz zapylenia. Właściwości drażniące amoniaku, są przyczyną pogarszającej się kondycji i stanu zdrowia zwierząt, personelu oraz ludności zamieszkującej okolice wokół ferm. Jednocześnie uwalnianie azotu do środowiska zagraża równowadze biologicznej poza fermą. Większość powszechnie stosowanych zabiegów profilaktycznych ograniczających liczbę patogenów, zapylenie i stężenie gazów odorowych w budynkach inwentarskich jest niewystarczająca. W projekcie po raz pierwszy w produkcji przemysłowej drobiu zostanie zaimplementowane urządzenie, którego technologia fotokatalityczna RCI (Radiant Catalytic Ionization) do rewitalizacji powietrza z powodzeniem wykorzystywana przez stancje orbitalne i wojsko, w ostatnich latach została wdrożona także do placówek użyteczności publicznej.
Your project description
To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.