Wdrożenie nowej technologii recyklingu folii ze strumienia selektywnego i rolniczych w celu wytwarzania wysokiej jakości re-granulatu.
Celem projektu jest wdrożenie technologii recyklingu trudnych do przetwarzania odpadów: folii ze strumienia komunalnego i rolniczych w celu wytwarzania wysokiej jakości regranulatu. Obecnie ok. 70% folii strumienia komunalnego nie przetwarza się, jest problematycznym surowcem, zarówno dla zakładów komunalnych, jak i recyklerów. Najbardziej przychodowymi surowcami selektywnymi dla zakładów komunalnych są: butelki PET i HDPE, złom stalowy i aluminiowy. Najwięcej trudności podczas selekcji surowców wtórnych przysparzają zabrudzone, wydzielające odór, wielomateriałowe folie. W związku z tym sortownie ze względu na ich niską cenę nie koncentrują się na jej sprzedaży i przygotowaniu do procesów recyklingu. Taka folia trafia do spalarni i na wysypiska. Z punktu widzenia recyklera zbelowane folie kupowane od zakładów komunalnych są mieszaniną frakcji m.in.: butelki PET, papier, tekstylia, puszki, folie wielowarstwowych, towarzyszy im silny odór z uwagi na obecność resztek żywności, frakcji organicznych, są mocno zabrudzone. Nawet po przetworzeniu regranulat z tych folii posiada specyficzny odorowaty zapach, który uniemożliwia jego zastosowanie w wyrobach gotowych. Od kilku lat Recyklon konsekwentnie realizował prace B+R i budował know how nad technologią umożliwiającą przezwyciężenie technologicznych barier i recykling takich folii. W tym celu rozwijano zagadnienia związane z: – automatycznym sortowaniem folii komunalnej, – optymalnym doczyszczeniem folii rolniczej, – proporcjach folii selektywnych i rolniczych celu uzyskania dobrych właściwości regranulatów z materiału niskiej jakości, – dezodoryzacją regranulatu. Rezultatem tych prac jest gotowa do wdrożenia technologia produkcji regranulatów z folii o niskiej jakości, pochodzących ze strumienia komunalnego i rolniczego. Regranulat będzie się charakteryzował: brakiem zapachu, wysokimi właściwościami fizyko-chemicznymi i będzie pełnowartościowym dodatkiem do zastosowania w różnych aplikacjach.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.