Skip to main content Contact
UE logo
prev slide next slide
imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage
The title of the project

Podlaskie Podwórka - kompleksowe wsparcie dzieci i młodzieży w ramach placówek wsparcia dziennego prowadzonych w formie pracy podwórkowej.

category
Name of the beneficiary
Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Białostocka
Project value
34 617 774,40 zł
Co-financing from the EU
29 425 108,24 zł
Voivodeship
podlaskie
County
augustowski
białostocki
bielski (podlaskie)
grajewski
hajnowski
kolneński
łomżyński
m. Białystok
m. Łomża
m. Suwałki
moniecki
sejneński
siemiatycki
sokólski
suwalski
wysokomazowiecki
zambrowski
program
Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027
action
8.5. Wzmocnienie aktywnej integracji społecznej
fund
Europejski Fundusz Społeczny +
perspective
2021 - 2027

W ramach projektu harcerze poprowadzą zajęcia w formie podwórkowej w placówkach wsparcia dziennego. Powstanie 40 nowych takich miejsc, a w 50 już istniejących zostanie zwiększona liczba podopiecznych. Zajęcia oparte na Harcerskiej Metodzie Wychowawczej prowadzone będą w 10-15-osobowych grupach. Będą to tzw. aktywne formy wychowawcze, wspierające m.in. rozwój umiejętności społecznych, czyli: zajęcia sportowe, muzyczne, kulturalne, gry, wycieczki, rajdy rodzinne. Uczestnicy i ich rodziny będą mogli również skorzystać z pomocy w Harcerskim Centrum Wsparcia. Projekt potrwa do września 2027 roku.

Letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży

Obóz w Suchej Rzeczce to jedno z ponad 40 miejsc, gdzie harcerze z Chorągwi Białostockiej zorganizowali obozy i zajęcia w ramach programu „Podlaskie Podwórka”. Wszystkie zostały starannie przygotowane przez środowiska harcerskie w malowniczych miejscowościach, takich jak Kamienna Nowa, Doktorce, Garbaś, Borki, Sucha Rzeczka, Stańczyki, Rydzewo, Stacze. Uczestnicy mogli cieszyć się bliskością natury i odkrywać uroki regionu. Każdy z obozów oferował unikalny program, dostosowany do ich zainteresowań i wieku, zapewniając różnorodne formy aktywności, które łączą edukację, rekreację i rozwój osobisty.

W Suchej Rzeczce obozowało 160 zuchów i harcerzy. To młodzież z Białegostoku, a także uczestnicy programu „Podlaskie Podwórka” z Augustowa i okolic. Dla wielu z nich to nie tylko wakacyjna przygoda, ale także nauka samodzielności i dyscypliny, nabieranie nowych umiejętności, jak choćby odpowiedzialności za innych.

Na obozie mogę spróbować nowych rzeczy, nabieram odwagi. Prowadziłam zajęcia dla młodszych uczestników i bardzo mi się to spodobało. To pozwala mi zdyscyplinować i siebie i innych – powiedziała podzastępowa Klara Biernacka, która na obozie była po raz trzeci. – Wbrew pozorom warunki nie odbiegają od normalnych. W nocy nie jest zimno, bo śpimy w kilka osób w namiocie, mamy ciepłą wodę i normalne jedzenie.

W bazie jest bardzo przyjemnie – przekonywał Piotr Jabłoński, przyboczny z hufca Augustów. – Harcerstwo to przede wszystkim klimat. Mieszkanie przez dwa tygodnie w lesie, wśród innych ludzi niż rodzina, to coś niezapomnianego. Uwielbiam wieczorne ogniska. Bardzo podniosły moment to obozowe poranki. Żeby zrozumieć, trzeba to przeżyć.

Programy obozowe to zróżnicowane zajęcia: od warsztatów artystycznych i psychologicznych, przez zajęcia sportowe i gry terenowe, po wędrówki i zajęcia survivalowe. Szczególny nacisk kładziony jest na edukację ekologiczną, promującą ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Uczestnicy mają możliwość nauki rozpoznawania roślin i zwierząt, a także zdobywania praktycznych umiejętności związanych z życiem na łonie natury.

Na obozie harcerskim musi pachnieć dyscypliną. Dzieci naprawdę zmieniają się po takiej wakacyjnej przygodzie – podkreślał harcmistrz Krzysztof Jakubowski, komendant ZHP Chorągwi Białostockiej. – Rodzice nie mogą się nachwalić, że ich dzieci nagle zaczęły np. same ścielić łóżka, zmywać po sobie naczynia. Nam się wydaje, że to rzeczy jasne i oczywiste, natomiast one są nieosiągalne dla najmłodszego pokolenia. Obowiązkowość i dyscyplina procentują w normalnym, domowym życiu i to jest bardzo odczuwalne.

Oprócz obozów, harcerze z Chorągwi Białostockiej organizują również krótsze formy wypoczynku, w ramach programu „Podlaskie Podwórka”.

Chodzi o wypoczynek, relaks, oderwanie się od codzienności i pomoc przez zabawę, naukę i wpajanie pewnych postaw, które później pomogą w życiu dorosłym – wymieniał Krzysztof Jakubowski. – Dla rodziców naszych podopiecznych oferujemy bezpłatny dostęp do poradnictwa psychologicznego, prawnego. Organizujemy zajęcia z zakresu cyberprzemocy i poruszania się w świecie cyfrowym. Wszystkie nasze działania harcerskie, które realizujemy od 100 lat, są terapią dla dzieci, aby w przyszłości mogły funkcjonować w społeczeństwie.

Harcerskie Centrum Wsparcia już działa

W grudniu 2024 oficjalnie otwarto Harcerskie Centrum Wsparcia, gdzie dzieci, młodzież i rodzice znajdą wsparcie psychologiczne. Jak podkreślił harcmistrz Krzysztof Jakubowski, otwarcie centrum jest ukoronowaniem działań w ramach projektu Podlaskie Podwórka oraz codziennej pracy harcerzy.

Harcerstwo to nie tylko las, ale też możliwość stworzenia takiego miejsca, gdzie młodzież będzie bezpieczna i będzie mogła zdecydować, jakie sekrety chce nam powierzyć, w czym uzyskać wsparcie, by jej rozwój był kompleksowy – powiedział komendant.

W siedzibie ZHP Chorągwi Białostockiej powstała przytulna przestrzeń, gdzie każdy może uzyskać wsparcie psychologów, pedagogów i psychoterapeutów. Centrum będzie prowadziło konsultacje oraz działania profilaktyczne.

Jesteśmy zespołem osób różnych specjalności, które są w stanie odpowiedzieć na wszystkie problemy XXI w. Ja, jako psycholożka, odpowiadam na problemy zdrowia psychicznego, które, jak wiemy, jest w głębokim kryzysie w XXI w. – powiedziała Katarzyna Pytel, jedna ze specjalistek w projekcie Podlaskie Podwórka.

Rodziny będą mogły skonsultować problemy związane zarówno ze sferą emocjonalną, niewłaściwym zachowaniem, jak też wynikającymi m.in. z zaburzeń, niepełnosprawności, uzależnień czy stylu życia. Jeśli będzie to konieczne, specjaliści podpowiedzą, do jakiej placówki udać się po dalszą pomoc. Będą się również zajmować promocją zdrowia, edukowaniem dzieci, młodzieży i rodziców w zakresie wykluczenia społecznego czy chorób cywilizacyjnych.

Adaptacja pomieszczenia uwzględniła potrzeby zarówno indywidualnych spotkań, jak i pracy w małych grupach. Harcerskie Centrum Wsparcia będzie działać od poniedziałku do piątku w siedzibie Chorągwi przy ul. Pałacowej 3/1 w Białymstoku, a także w terenie.

Your project description

To add a photo, description, specify a location or attach other materials about the project, you should fill out the form below. After clicking the “send” button, a message will be sent to you e-mail asking for confirmation. You must accept to submit the form. The EU Dot Map Guidelines and consent to the processing of personal data. materials will be sent to the editor of the site, who will publish it on the website after verification test.

Add photos project photos
Add a movie or presentation project films
Description of the project
Opis projektu

I declare that I have read the Regulations of the Online Website of the EU Mapa Dotacji and accept its provisions.

I agree to the processing of my personal data, entered in the contact form, in order to reply to the message. According to art. 13 para. 1 and 2 of the Regulation of the European Parliament and of the Council (EU) 2016/679 of 27 April 2016 on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data and repealing Directive 95/46 / EC (Journal of Laws EU L 119, 04/05/2016, page 1) (RODO), I inform that:
1.administrator of personal data processed in the Ministry of Development Funds and Regional Policy, based at: ul. Wspólna 2/4 00-926 Warsaw, is the Minister of Development Funds and Regional Policy;
2. personal data will be processed in order to reply to a message, based on the provisions of art. 6 par. 1 lit. a) RODO;
3. personal data may be made available to other authorities entitled under the relevant provisions to obtain data;
4. in connection with the processing of personal data have the right to: – request access to their personal data, rectify or limit processing, – raise objections to the processing of personal data, – withdraw consent to processing at any time, – submit a complaint to the supervisory body – the President of the Office Personal Data Protection;
5. personal data is not subject to automated processing in order to make decisions, including profiling;
6. contact details to the Data Protection Officer in the Ministry of Development Funds and Regional Policy: Data Protection Supervisor, Ministry of Development Funds and Regional Policy, address: ul. Wspólna 2/4 00-926 Warsaw, e-mail address: IOD@miir.gov.pl