Droga do zatrudnienia
Celem projektu była poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących oraz poprawa warunków rozwoju zawodowego osób poszukujących pracy, w tym osób ze szczególnymi potrzebami.
Okres realizacji projektu
01.01.2023 r. – 31.12.2024 r.
Uczestnicy projektu
Uczestnikami projektu były osoby pozostające bez pracy zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kościerzynie. W pierwszej kolejności do projektu kwalifikowano osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy tj.:
- osoby młode w wieku 18-29 lat,
- osoby w wieku 55 lat i starsze,
- osoby długotrwale bezrobotne (zgodnie z Ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy),
- osoby o niskich kwalifikacjach (do poziomu ISCED3),
- osoby z niepełnosprawnościami,
- kobiety,
- osoby sprawujące opiekę nad dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami czy osobami potrzebującymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Formy wsparcia
Uczestnicy projektu objęci zostali przygotowaniem/aktualizacją Indywidualnego Planu Działania oraz poradnictwem zawodowym, a następnie skorzystali z jednej lub z kilku form aktywizacji zawodowej w postaci:
- szkoleń,
- staży,
- prac interwencyjnych,
- jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej,
- refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy,
- bonów na zasiedlenie.
Udział w projekcie osób w wieku 18-29 lat poprzedzony został oceną ich umiejętności cyfrowych.
Wsparcie osób w wieku 18-29 lat uwzględniało zakres tematyczny co najmniej jednej z Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP):
- ISP 1 – Technologie offshore i portowo-logistyczne;
- ISP 2 – Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie;
- ISP 3 – Technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie;
- ISP 4 – Technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia;
i/lub zakres przedmiotowy Inteligentnych Specjalizacji Pomorza określony w załączniku nr 1 do Uchwały nr 591/549/24 ZWP z dnia 21 maja 2024 r., tj.:
- ISP 1 – Technologie offshore i portowo-logistyczne;
- ISP 2 – Technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie;
- ISP 3 – Zielona energia – Technologie ekoefektywne;
- ISP 4 – Wspólne Zdrowie – Technologie medyczne w zakresie zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska jako jednego wspólnego ekosystemu.
Wsparcie w ramach prac interwencyjnych udzielono wyłącznie osobom z utrudnionym dostępem do rynku pracy – art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj.:
- bezrobotnym do 30 roku życia,
- bezrobotnym długotrwale,
- bezrobotnym powyżej 50 roku życia,
- bezrobotnym korzystającym ze świadczeń z pomocy społecznej,
- bezrobotnym posiadającym co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia lub co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 roku życia,
- bezrobotnym niepełnosprawnym,
- poszukującym pracy niepozostającym w zatrudnieniu lub niewykonującym innej pracy zarobkowej opiekunom osoby niepełnosprawnej, z wyłączeniem opiekunów osoby niepełnosprawnej pobierających świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, lub zasiłek dla opiekuna na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.
Rezultaty
W ramach projektu zaktywizowano 284 osoby bezrobotne (161 kobiet i 123 mężczyzn) zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kościerzynie, w tym:
- 64 osoby długotrwale bezrobotne,
- 146 osób w wieku 18-29 lat,
- 9 osób w wieku 55 lat i więcej,
- 16 osób z niepełnosprawnościami.
Dzięki udziałowi w projekcie:
- 87 osób otrzymało bezzwrotne środki na podjęcie działalności gospodarczej,
- 61 osób uzyskało kwalifikacje,
- 230 osób podjęło zatrudnienie po zakończeniu udziału w projekcie.
Kwota środków wydatkowanych w projekcie:
4 140 902,99 zł (97,84% budżetu projektu)
Szczegółowe informacje
Szczegółowe informacje dotyczące projektu dostępne są na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Kościerzynie (https://koscierzyna.praca.gov.pl/).
♯FunduszeUE ♯FunduszeEuropejskie
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.