Zautomatyzowany proces kompleksowej obróbki kadłubów generatora gazu do nowo projektowanej generacji lotniczych silników turbośmigłowych i turbo-wałowych w otoczeniu cyfrowego środowiska produkcyjnego
Celem projektu, jest przygotowanie firmy do zachowania konkurencyjności dla długoterminowej (>20 lat) perspektywy wytwarzania kadłubów do nowej generacji silników PWC, następców silników serii PT6 w sposób zautomatyzowany, najbardziej efektywny i optymalny kosztowo, z ograniczonym wpływem czynnika ludzkiego, oraz ze wsparciem narzędzi cyfrowych. Projekt obejmuje swoim zakresem badania oraz próby, których efektem będzie transformacja aktualnie stosowanej technologii obróbki w nowoczesny, zautomatyzowany proces kompleksowej obróbki mechanicznej, z minimalną ilością operacji i przezbrojeń, z zastosowaniem zaawansowanych technik pomiarowych, oraz użyciem 5-osiowych wielozadaniowych centr obróbkowych. W trakcie realizacji projektu, zostaną przeprowadzone badania i testy z zakresu analizy właściwości fizycznych i mechanicznych aktualnie stosowanych materiałów oraz nowej kombinacji gatunków stali nierdzewnych wprowadzonych do konstrukcji kadłuba generatorów gazu. Opracowane dane materiałowe zostaną wykorzystane do symulacji i optymalizacji numerycznych realizowanych z użyciem narzędzi klasy CAE w celu optymalizacji strategii obróbki i doboru parametrów procesu skrawania z uwzględnieniem kryteriów jakości oraz wydajności. W ramach automatyzacji przeprowadzone zostaną próby z użyciem obiektowego programowania pomiarów i ich zastosowania w pozycjonowaniu, kontroli i adaptacji procesu na obrabiarce jak również badania w celu potwierdzenia zdatności układu sonda-obrabiarka do odbioru wybranych charakterystyk wymiarowych. Efektem wdrożenia rezultatów będzie wytworzenie demonstratora kadłuba do nowego modelu silnika według opracowanego w ramach projektu innowacyjnego procesu technologicznego oraz z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi, obrabiarek i systemów produkcyjnych. Działanie w ramach projektu jest zgodne z przyjętą strategią rozwoju i przygotowaniem przedsiębiorstwa do wdrożenia nowych produktów i technologii a tym samym do umocnienia na rynku Aerospace.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.