Opracowanie metody tworzenia wysokorozdzielczych map umożliwiających precyzyjne nawadnianie upraw, opartej na codziennym obliczaniu bilansu wodnego z wykorzystaniem danych satelitarnych
Jedynym modułem planowanym do realizacji w projekcie jest Moduł B+R. Jego celem będzie opracowanie innowacyjnej metody codziennego generowania wysokorozdzielczych, precyzyjnych map umożliwiających rolnikom zmienne przestrzennie nawadnianie upraw. Do modelowania bilansu wodnego uwzględniającego wartości rzeczywistej ewapotranspiracji wykorzystane zostaną przede wszystkim dane satelitarne. Zaplanowane w projekcie badania doprowadzą do wypracowania innowacyjnych algorytmów uczenia maszynowego pozwalających szacować rzeczywisty bilans wodny również w dniach, w których podaż danych satelitarnych jest ograniczona przez zachmurzenie. W celu wyliczenia dawek polewowych konieczne będzie opracowanie algorytmów szacujących codziennie wartość i rozkład przestrzenny dobowej ewapotranspiracji i pojemności wodnej gleby, a także analizujących wysokorozdzielcze dane o stanie upraw. Zapewniona tym samym zostanie ciągłość czasowa i przestrzenna informacji których brak stanowi obecnie największą wadę serwisów satelitarnych wspierających decyzje nawodnieniowe. Powstałe rozwiązanie umożliwi optymalne zaspokojenie wymagań wodnych upraw w lokalnych warunkach i w aktualnej fazie rozwoju. Równocześnie znacząco zredukowane zostanie zużycie zasobów wodnych, które będą używane wyłącznie w niezbędnych miejscach i dawkach oraz w optymalnych terminach. Rozwiązanie adresowane będzie do rosnącej grupy rolników inwestujących w systemy nawodnieniowe, dla których oferowane obecnie na rynku porady dotyczące dawkowania wody są niewystarczające do pełnego wykorzystania możliwości nowoczesnych instalacji z funkcją zmiennego przestrzennie, precyzyjnego nawadniania. Wyniki projektu zostaną wdrożone w komercyjnym serwisie internetowym Irriget wspierającym decyzje nawodnieniowe rolników, którego właścicielem i operatorem jest Wnioskodawca. Opracowane rozwiązanie znacznie poprawi konkurencyjność usług oferowanych w Irriget, a tym samym pozwoli zwiększyć liczbę klientów i ułatwi międzynarodową ekspansję serwisu.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.