Przebudowa wraz z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 254 Brzoza-Łabiszyn-Barcin-Mogilno-Wylatowo (odcinek Brzoza-Barcin). Odcinek II od km 13+280 do km 22+400-faza II.
Głównym celem realizacji inwestycji jest zwiększenie dostępności transportowej południowej części województwa kujawsko-pomorskiego, poprawa bezpieczeństwa a także ograniczenie negatywnego wpływu ruchu na środowisko naturalne i jakość życia mieszkańców sąsiadujących z drogą miejscowości. Aktualnie odcinek DW 254 przebiegający w relacji Brzoza – Barcin stanowi kluczowy element sieci dróg wojewódzkich w myśl ustaleń Strategii Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Ciąg przebiega w układzie północ-południe łącząc DK 15 i DK 25 komunikując południową i centralną część regionu, szczególnie w kontekście dostępu do stolic województwa – Bydgoszczy i Torunia. Planowany do przebudowy odcinek charakteryzuje się znacznym obciążeniem pod względem natężenia ruchu. Wg pomiarów z 2020/21 roku na odcinku BRZOZA /DK25/ – BARCIN /DW254/ średniodobowy ruch roczny wyniósł 5 780 pojazdów z czego 1 611 zalicza się do grupy samochodów ciężarowych (28%). Tak duży udział ruchu ciężkiego potęguje negatywne efekty w postaci emisji zanieczyszczeń (głównie dwutlenek węgla, tlenek węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki, benzen a także pyły i metale ciężkie), hałasu a także nadmiernego zużycia infrastruktury. Należy przy tym zaznaczyć, iż w porównaniu z pomiarami z 2015 r. nastąpił istotny ogólny wzrost ruchu wynoszący 14%. Ponadto z uwagi na skalę ruchu obserwuje się występowanie wielu sytuacji niebezpiecznych, łącznie w latach 2018 – 2021 na odcinku DW 254 stwierdzono wystąpienie 303 zdarzeń drogowych. Opisywane zadanie wyraźnie poprawi możliwości prowadzenia ruchu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 254, szczególnie z uwagi na planowane podniesienie parametrów nośności do 115 kN/oś. Projekt jest zgodny z zasadą równości szans i niedyskryminacji; zakłada się przygotowanie inwestycji z uwzględnieniem wytycznych zawartych w załączniku nr 2 do „Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027” oraz „projektowania uniwersalnego” wynikającego z „Konwencji
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.