"Marszałkowski Program Stypendialny dla uczniów szkół i placówek kształcenia ogólnego województwa opolskiego”
Województwo Opolskie od 29 marca 2024 r. do 30 września 2026 r. realizuje projekt „Marszałkowski Program Stypendialny dla uczniów szkół i placówek kształcenia ogólnego” województwa opolskiego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027, Priorytet 5 Fundusze Europejskie wspierające opolski rynek pracy i edukację, Działanie 5.8 Program pomocy stypendialnej.
Projekt skierowany do uczniów uczęszczających do liceów ogólnokształcących na terenie województwa opolskiego.
Projekt ma za zadanie wsparcie młodzieży poprzez rozwój kompetencji kluczowych, w tym informatycznych, językowych, społecznych i rozwijających przedsiębiorczość, jak również kompetencji przekrojowych, w tym myślenia krytycznego, kompetencji obywatelskich i innowacyjnych, umiejętności korzystania z mediów, umiejętności społeczno-emocjonalnych. Fundamentalną wartością w realizacji projektu jest rozwój osobisty, społeczny oraz intelektualny beneficjentów ostatecznych, nabycie przez młodzież umiejętności i realizacji podjętych przez siebie zobowiązań czy planowanie wydatków.
Cel projektu
Celem projektu jest podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych i uniwersalnych niezbędnych do funkcjonowania na rynku pracy oraz rozwój indywidualnego podejścia do ucznia. Cel ten będzie realizowany poprzez tworzenie korzystnych warunków rozwoju edukacyjnego młodzieży uczącej się w liceach ogólnokształcących na terenie województwa opolskiego, a znajdującej się w grupie osób w niekorzystnej sytuacji w województwie opolskim.
Wsparcie finansowe będące formą udzielenia bezpośredniej pomocy uczniom i uczennicą, ma również charakter motywacyjny, poprzez docenienie dotychczasowego wkładu pracy uczniów. Ma także przyczynić się do lepszego przygotowania zawodowego i przeciwdziałać skutkom odpływu kwalifikowanych kadr z regionu, a także zmniejszeniu marginalizacji uczniów zdolnych znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Realizacja celu skupiającego działania w zakresie podniesienia wśród młodzieży kompetencji oraz właściwych postaw istotnych z punktu widzenia przyszłej zatrudnialności oraz rozwój indywidualizacji nauczania w konsekwencji będzie mieć wpływ na budowę umiejętności niezbędnych młodemu człowiekowi w życiu zawodowym i społecznym. W ujęciu długoterminowym znajdzie to swoje odzwierciedlenie zarówno w wynikach osiąganych na kolejnych etapach kształcenia jak i wskaźnikach zatrudnienia.
Grupa docelowa
Zdolni uczniowie liceów ogólnokształcących realizujących kształcenie ogólne znajdujący się w niekorzystnej sytuacji (z grup defaworyzowanych).
Wsparcie w ramach programu pomocy stypendialnej skierowane jest do uczniów zdolnych znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, na podstawie rozdziału V Analizy grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji w województwie opolskim.
Grupa docelowa:
a) zamieszkują obszary wiejskie – zgodnie z klasyfikacją DEGURBA ,
b) zamieszkują na obszarach strategicznej interwencji zgodnie z OSI Krajowe
c) znajdują się w pieczy zastępczej,
d) rodzina ucznia ma ustalone prawo do zasiłku rodzinnego, w okresie wskazanym w ogłoszeniu o naborze,
e) posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
f) posiadają orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, ze względu na stan zdrowia utrudniający lub uniemożliwiający chodzenie do szkoły,
g) posiadający specjalne potrzeby edukacyjne, bez orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, ze względu na:
- przewlekłe choroby,
- zaburzenia zachowania lub emocji,
- specyficzne trudności w uczeniu się,
- deficyty kompetencji i zaburzenia sprawności językowych,
- sytuacje kryzysowe bądź traumatyczne,
- niepowodzenia edukacyjne,
- zaniedbanie środowiskowe, z uwagi na sytuację bytową ucznia i jego rodziny, sposób spędzania czasu wolnego czy kontakty środowiskowe,
- trudności adaptacyjne związane z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związane z wcześniejszym kształceniem za granicą np. dzieci romskie, dzieci z rodzin migrantów.
Zakładane efekty
W ramach projektu planuje się przyznać 420 stypendiów dla uczniów liceów ogólnokształcących.
Szczegółowe informacje na temat realizowanego projektu oraz warunków składania wniosków o przyznanie stypendium, można uzyskać w Departamencie Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego lub pod numerem telefonu: 77 44 45 545 – Anna Oleksiak
Informację o naborze wniosków.
Bądź na bieżąco i obserwuj nasz Facebook.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.