Razem możemy więcej - kontynuacja funkcjonowania Dziennego Domu Pomocy dla Seniorów w Nisku
Cel projektu:
Zwiększenie dostępu do usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej dla 35 osób starszych (25 kobiet w wieku powyżej 60 roku życia i 10 mężczyzn powyżej 65 roku życia) potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, tj. osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego z terenu Gminy i Miasta Nisko w okresie od 01.10.2023 do 30.09.2027 poprzez wsparcie ich w złagodzeniu i zniwelowaniu ich problemów poprzez udział w zajęciach ośrodka wsparcia ze zwiększoną liczbą w nim miejsc pobytu tj. DDP w Nisku z 35 miejscami.
Grupy docelowe:
Grupę docelową projektu stanowi 35 osób starszych (25 kobiet w wieku powyżej 60r. życia i 10 mężczyzn powyżej 65r. życia) potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, tj. osób, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego zamieszkujących na terenie Gminy i Miasta Nisko. Projekt zakłada udział 35 uczestników i uczestniczek, którzy zostaną objęci systematycznym wsparciem.
Działania przewidziane w projekcie (systemy wsparcia):
1) Całodzienne usługi opiekuńczych w DDP poprzez pomoc opiekunów we wszystkie dni robocze, co najmniej 8 godzin dziennie
2) Wsparcie specjalistyczne, które będzie obejmowało pomoc psychologiczną i prawną
3) Zajęcia aktywizacyjne, które obejmują pomoc fizjoterapeutyczną, terapeutyczną oraz aktywizację kulturową, integracyjną i rekreacyjną
4) Zajęcia: artystyczne, sportowo – rekreacyjne, społeczno-kulturowe, kulinarne
5) Jednodniowe wycieczki
6) Ciepły posiłek
7) Transport do Dziennego Domu dla osób tego wymagających
Zakładane efekty i rezultaty projektu:
Działania projektu będą prowadziły do osiągnięcia założonych rezultatów projektu i ich trwałości w postaci zwiększenia liczby miejsc świadczenia usług w społeczności lokalnej istniejących po zakończeniu realizacji projektu, co będzie miało znaczący wpływ na poprawę sytuacji osób w podeszłym wieku, częściowo niesamodzielnych, czy niepełnosprawnych w społeczności lokalnej. Założone rezultaty projektu w postaci wzrostu kompetencji społecznych, wzrostu aktywności społecznej i samodzielności uczestników i uczestniczek projektu będą miały również pozytywny wpływ na ich funkcjonowanie w społeczności lokalnej także po zaprzestaniu w nim udziału. Pozwolą na lepsze, godniejsze i sprawniejsze ich funkcjonowanie także w środowisku domowym. Tym samym rezultaty projektu będą utrzymane przez długi czas po jego zakończenie i będą dotyczyły wzrastającej liczby osób (nowi uczestnicy Dziennego domu dla Seniorów w Nisku). Mogą również przyczyniać się do „wychodzenia” osób z instytucjonalnej opieki na rzecz dziennych form wsparcia. W ramach realizacji projektu jego trwałości i jego rezultatów deklaruje się ponadto utrzymanie miejsc i rzeczywiste świadczenie usług w Dziennym Domu Pomocy dla seniorów w Nisku tj. 35 miejsc przez okres co najmniej odpowiadający okresowi realizacji projektu tj. 48 miesięcy do 30.09.2031 roku. Tym samym wsparcie po zakończeniu realizacji projektu będzie utrzymywane jeszcze przez długi czas po jego zakończeniu.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.