Rozwój zielonych kompetencji poprzez usługi rozwojowe
Cel projektu
Celem projektu jest rozwój zielonych kompetencji i kwalifikacji oraz dostosowanie umiejętności do zmian na rynku pracy związanych z transformacją ekologiczną regionu.
Okres realizacji projektu
01.04.2024 r. – 31.12.2026 r.
Grupa docelowa projektu
Projekt skierowany jest do osób dorosłych, które z własnej inicjatywy planują skorzystać z usług rozwojowych, w tym studiów podyplomowych, w celu zdobycia umiejętności zawodowych niezbędnych do podjęcia pracy w sektorze zielonej gospodarki. Wsparcie jest szczególnie kierowane do osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, takich jak pracownicy górnictwa lub branży okołogórniczej, osoby w wieku co najmniej 55 lat, bezrobotni, osoby z niepełnosprawnością, osoby w kryzysie bezdomności, osoby z wykształceniem co najwyżej ponadgimnazjalnym oraz członkowie mniejszości.
Uczestnicy projektu muszą mieszkać lub pracować w jednym z 5 podregionów górniczych subregionu centralnego: bytomskim, gliwickim, katowickim, sosnowieckim i tyskim.
Uczestnicy, poza udziałem w usługach rozwojowych, będą mieli możliwość skorzystania z dodatkowego wsparcia doradcy zawodowego w zakresie analizy potrzeb rozwojowych z wykorzystaniem modelu Bilansu Kompetencji. Otrzymają pomoc w wyborze odpowiednich usług, identyfikacji nabytych umiejętności oraz wsparcie w ich walidacji i certyfikacji. Uczestnicy otrzymają także kompleksową pomoc w obsłudze platformy BUR.
Działania projektu:
- doradztwo zawodowe – którego celem będzie identyfikacja potrzeb rozwojowych uczestników projektu, budowanie motywacji do rozwoju umiejętności/kompetencji/kwalifikacji w celu zwiększania zainteresowania kierunkami kształcenia i kwalifikacjami niestereotypowymi dla danej płci, bilans kompetencji.
- dofinansowanie usług rozwojowych – wsparcie będzie możliwe do zrealizowania za pomocą Bazy Usług Rozwojowych, z której uczestnik projektu będzie mógł wybrać odpowiednią formę usługi: szkolenie, walidacja, certyfikacja lub studia podyplomowe, dzięki którym będzie miał możliwość zdobycia zielonych kwalifikacji/kompetencji.
- wsparcie techniczne w obsłudze Bazy Usług Rozwojowych.
Wartość dofinansowania usług
Maksymalna kwota dofinansowania na usługi rozwojowe typu szkolenie, walidacja, certyfikacja wynosi 5.000 zł na osobę lub na studia podyplomowe 10.000 zł na osobę w całym projekcie. Wkład własny uczestnika wynosi 5%.
Rezultaty projektu
Efektem projektu będzie uzyskanie zielonych kwalifikacji/kompetencji przez 1 030 osób po jego zakończeniu.
Szczegóły projektu dostępne są na stronie internetowej.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.