Opracowanie technologii produkcji klusek o obniżonym indeksie glikemicznym oraz zasadotwórczych z wydłużonym terminem przydatności do spożycia
Celem projektu jest opracowanie nowej linii asortymentowej klusek nadziewanych i nienadziewanych w wersji wytrawnej i na słodko o właściwościach funkcjonalnych. Pierwsza linia posiadać będzie właściwości zasadotwórcze, natomiast druga linia cechować się będzie obniżonym IG. Nowe produkty będą posiadać naturalny skład, a właściwości sensoryczne będą analogiczne w stosunku do tradycyjnych odpowiedników, dodatkowo bez żadnych substancji konserwujących. Co więcej produkty będą mieć zapewnioną należytą jakość mikrobiologiczna dzięki wykorzystaniu technologii zimnej plazmy, która umożliwi wydłużenie terminu przydatności do spożycia klusek. Innowacyjne produkty będą rekomendowane osobom, które borykają się z chorobami wynikającymi z stosowania niewłaściwej diety oraz osób zdrowych, które profilaktycznie dbają o swoje zdrowie. Badania będą realizowane u Przedsiębiorcy, które zostaną wspomagane doświadczeniem podwykonawcy, UPP. Coraz częściej wśród społeczeństwa promowany jest zdrowy styl życia, w szczególności aktywność fizyczna i odpowiednio zbilansowana dieta. Jednakże wielu Polaków nadal nie dba prawidłowo o swoje zdrowie. Ponad 12 mln Polaków zmaga się z różnymi chorobami metabolicznymi i dietozależnymi jak cukrzyca, insulinooporność, otyłość czy nadciśnienie. Jest to spowodowane m.in. popularyzacją zachodniego stylu odżywiania, który jest kwasotwórczy dla organizmu człowieka np. fastfoody. W szczególności produkty zbożowe odznaczają się właściwościami kwasotwórczymi oraz wysokim indeksem IG. Właściwości kwasotwórcze wynikają przede wszystkim ze stosunkowo wysokiej zawartości białka oraz fosforu, przy jednocześnie niskim poziomie magnezu, wapnia i potasu, co określa się wskaźnikiem PRAL. Natomiast wysoki indeks glikemiczny z zawartości węglowodanów o wysokiej strawności i biodostępności. Częstotliwość spożywania produktów zbożowych, w tym także żywności typu convenience food, do której należą kluski może negatywnie oddziaływać na zdrowie społeczeństwa.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.