Opracowanie technologii wytwarzania przezroczystych tlenków przewodzących (ang. Transparent Conductive Oxides, TCO) nie zawierających indu dla zastosowania w roli przezroczystych elektrod układów elektrochromowych IQ Window
Problem Genezą proponowanego rozwiązania jest minimalizacja zużycia energii w budynkach użytkowych i wzrost komfortu przebywania w oszklonych pomieszczeniach. Okna/fasady szklane wciąż mają niewystarczającą efektywność energetyczną, i są jednym z głównych miejsc „ucieczki ciepła” w budynkach. Dyrektywa UE 2010/20/UE wskazuje, że nowoczesne budownictwo powinno dążyć do neutralności energetycznej, a w konsekwencji do wdrażania wysokoefektywnych systemów okiennych. System kontroli poziomu przezroczystości i zaciemniania szyb IQWindow odpowiada na potrzebę ograniczenia zużycia energii, potrzebnej na schłodzenie pomieszczeń poddanych silnej ekspozycji na słońce / ogrzenie ich zimą. Produkt System elektronicznie kontrolowanej przezroczystości szyb umożliwia przyciemnianie i rozjaśnianie powłok nałożonych na szyby. Wykorzystane materiały (niezawierające indu) oraz techniki (chemiczne) sprawiają, że wytwarzane układy elektrochromowe cechować będzie co najmniej 40% redukcja kosztów wytwarzania w porównaniu z technikami I urządzeniami konwencjonalnymi. W ramach prowadzonych do tej pory prac IQ Window zademonstrowało możliwość wytwarzania struktur elektrochromowych technikami chemiczymi z kontrolowaną przeziernością w zakresie od 20% do 70% w czasie 60 sekund. Celem i rezultatem niniejszego projektu będzie opracowanie technologii wytwarzania cienkowarstwowych struktur elektrochromowych na bazie materiałów nieorganicznych nie zawierających indu z wykorzystaniem chemicznych technik rozpylania z aerozoli i ALD w zintgrowanym układzie ramy i elektroniki sterującej oraz zasilającej. Kryterium weryfikacji sukcesu projektu będzie demonstrator wydrukowanego strumieniowo ogniwa elektrochromowego o kontrolowanej przezierności w zakresie co najmniej od 30% do 70% zintegrowanego z układami sterowania i zasilania wytworzonego bez udziału partnerów zewnętrznych.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.