Kompaktowy światłowodowy laser femtosekundowy do zastosowań w mikroobróbce metali i półprzewodników w przemyśle elektronicznym.
Celem projektu jest opracowanie nowego typu światłowodowego lasera femtosekundowego, który wypełni lukę rynkową w obszarze wielu zastosowań laserowej mikroobróbki przemysłowej, i pozwoli osiągnąć przez Wnioskodawcę znaczącą przewagę konkurencyjną na globalnym rynku laserów ultraszybkich. Nowy laser połączy wymagania klientów pod względem: 1. niskiego kosztu zakupu – poprzez opracowanie lasera o niskim koszcie wytworzenia, 2. wysokiej trwałości lasera – poprzez zastosowanie konstrukcji całkowicie światłowodowej, z czego słynie firma Fluence, oraz 3. spełnienia parametrów lasera, które są wystarczające dla wielu laserowych procesów przemysłowych (przede wszystkim poprzez podniesienie dostępnej energii w impulsie). Fluence ma w swojej ofercie cieszące się uznaniem ultraszybkie lasery generujące impulsy o energiach do 5 uJ (Jaser Micro), do 30 uJ (Jasper FLEX), oraz do 200 μJ (Jasper X0). Dostępna energia w impulsie determinuje cenę i rozmiar końcowy lasera. Jasper FLEX i X0 są konstrukcjami składającymi się 2-stopniowych wzmacniaczy laserowych opartych o bardzo drogie światłowody mikrostrukturalne. Z kolei, uproszczony konstrukcyjnie Jasper Micro ma niewystarczającą energię w impulsie do większości zastosowań. Trzyletnie doświadczenie Laboratorium Aplikacyjnego Fluence, gdzie wykonano ponad 200 zadań zlecanych przez klientów przemysłowych, pokazało, że około 30% zadań mikroobróbkowych (po optymalizacji procesu) udaje się wykonać przy niższej energii impulsu femtosekundowego do 15 uJ, a oczekiwane wydajności procesów udaje się osiągnąć przy mocach średnich rzędu 10W. Dotyczy to w szczególności procesów produkcji elektroniki użytkowej (np. smartphone/smartwatch), gdzie wymagana jest duża rozdzielczość przestrzenna (2-20 μm): selektywne usuwanie warstw, spawanie detali szkło-metal/szkło-szkło, cięcie metali, “selective laser etching”, wycinanie masek do elektroniki, mikrootwory, wpisywanie falowodów w objętości szkła, znakowania materiałów przeźroczystych taki
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.