Budowa ośrodka edukacyjno–muzealnego BbPN – Europejskiego Centrum Ochrony Klimatu i Mokradeł w Goniądzu
17 października 2024 r. Biebrzański Park Narodowy podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu FENX.01.05-IW.01-0032/24 „Budowa ośrodka edukacyjno–muzealnego BbPN – Europejskiego Centrum Ochrony Klimatu i Mokradeł w Goniądzu”. Umowa o dofinansowanie realizowana jest w ramach działania: ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury – rozwój zdolności i usprawnianie zarządzania obszarami chronionymi – bazy edukacyjne w parkach narodowych. Program dotyczy wsparcia sektorów energetyka i środowisko w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Projekt zakończy się 31 grudnia 2028 r. Beneficjentem ww. projektu jest Biebrzański Park Narodowy z siedzibą w Osowcu-Twierdzy 19-110 Goniądz.
Celem głównym projektu jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy o roli mokradeł oraz potrzebie ich szeroko pojętej ochrony. Realizowanie zadań w tym zakresie odbywać się będzie poprzez działalność edukacyjną na bazie Europejskiego Centrum Ochrony Klimatu i Mokradeł w Goniądzu. Zakłada się utworzenie nowoczesnego ośrodka edukacyjno-muzealnego i na jego bazie poszerzenie obecnej oferty edukacyjnej Biebrzańskiego Parku Narodowego. Wdrożenie nowoczesnych form i narzędzi do prowadzenia działań w zakresie edukacji ekologicznej jest niezmiernie ważne. Wynika to zarówno z obowiązków i roli parków narodowych jaką pełnią, ale i z potrzeb społeczeństwa w tym zakresie. Włączenie szerokiego grona odbiorców w zakres działalności edukacyjnej Biebrzańskiego Parku Narodowego, poprzez stworzenie nowoczesnej przestrzeni edukacyjnej, sprzyjającej potrzebom różnych grup odbiorców, stanowić będzie ogromne wyzwanie dla Parku.
Projekt obejmuje zaprojektowanie, budowę oraz wyposażenie Europejskiego Centrum Ochrony Klimatu i Mokradeł w Goniądzu, pełnienie nadzoru inwestorskiego i zarządzanie inwestycją oraz działania informacyjno -promocyjne. Zasadniczą misją Centrum jako miejsca odwiedzanego zarówno przez dzieci, młodzież, ale i dorosłych jest prawidłowe ukierunkowanie postrzegania oraz doprowadzenie do korzystnych zmian w postrzeganiu obszarów cennych przyrodniczo, w tym przypadku Bagien Biebrzańskich. U odwiedzającego powinna dokonać się przemiana powodująca przyjęcie konkretnej postawy życiowej (lub potwierdzająca zasadność już przyjętej postawy) wobec świata przyrody, mokradeł, potrzeby ochrony klimatu, potrzeby ochrony przyrody i środowiska przyrodniczego. Planowane Centrum to nowoczesny obiekt pełniący funkcję edukacyjną i muzealniczą, w całości dostosowany do osób z różnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. Zaplanowane w obiekcie rozwiązania funkcjonalne pozwolą na zaspokojenie wszystkich zdiagnozowanych potrzeb oraz umożliwią kompleksowe realizowanie jednego z ustawowych celów Parku, jakim jest prowadzenie działań z zakresu edukacji ekologicznej.
W budynku znajdą się m.in.:
1) Strefa wystaw stałych
2) Strefa wystaw czasowych
3) Strefa audytoryjna
4) Biblioteka z czytelnią
5) Sale edukacyjne/warsztatowe
6) Sala sensoryczna i strefy odpoczynku
7) Pomieszczenia biurowe, techniczne, magazynowe, pomocnicze i sanitarne.
Środki i narzędzia edukacyjne użyte w ECOKiM będą służyć także przedstawieniu walorów przyrodniczych i wartości kulturowych BbPN.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.