Opracowanie typoszeregu innowacyjnych słupów kratowych 110 kV charakteryzujących się wytrzymałością oraz uniwersalnością umożliwiającą zawieszenie przewodów o zwiększonych średnicach, pozwalających na podniesienie obciążalności przy jednoczesnej redukcji strat przesyłowych w liniach 110 kV.
W ramach projektu planuje się realizację modułu B+R składającego się z 3 zadań. W ramach 1 zad. planuje się opracowanie własnej metodologii uzyskiwania i kształtowania nowych sylwetek słupów o określonej masie, w odniesieniu do zadanej długości przęsła i odpowiadających sił wynikających z wybranych do zastosowania przewodów fazowych o różnym ciężarze, na podstawie modelu numerycznego słupa badanego w warunkach laboratoryjnych. W kolejnym zadaniu w oparciu o uzyskaną metodologię zostaną opracowane i przetestowane reprezentatywne typy słupów z każdego typoszeregu słupów jedno i dwutorowych o innowacyjnych cechach, a następnie przeprowadzona zostanie ich walidacja w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. W ostatnim zadaniu testy przeprowadzone zostaną na pozostałych typach słupów w oparciu o stworzoną metodologię i wyniki testów zadania 2, a innowacyjne cechy typoszeregów zweryfikowane zostaną poprzez testy niszczące w skali 1:1. Rezultatem modułu B+R będą nowe produkty – innowacyjne słupy kratowe linii 110 kV, o wytrzymałości pozwalającej na przeniesienie zwiększonych maksymalnych obciążeń jednostkowych generowanych przez przewód. W efekcie możliwa będzie budowa linii energetycznych 110 kV z zastosowaniem przewodów o większej średnicy, pozwalających na zwiększenie zdolności przesyłowej linii przy jednoczesnym ograniczeniu strat przy przesyle energii elektrycznej w stosunku do typowych przewodów stosowanych na liniach 110 kV. Jednocześnie planuje się opracowanie i udostępnienie nieodpłatne katalogów słupów oraz modeli cyfrowych, takim podmiotom jak spółki dystrybucyjne biura projektowe wykonawcze, zarówno poprzez stronę internetową Wnioskodawcy jak i poprzez bezpośrednie przekazywanie w wersji elektronicznej. Celem ochrony własności intelektualnej i ewidencjonowania udostępnionych modeli planuje się zawarcie umów licencyjnych w przypadku udostępnienia dodatkowo szczegółowych modeli 3D. Rezultaty projektu zostaną wdrożone do własnej działalności.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.