Test NASTRO – bazujący na metodzie enzymatycznej, nisko kosztowy test IVD do diagnozowania raka piersi we wczesnych stadiach rozwoju oraz międzynarodowa ochrona praw własności przemysłowej nowego markera diagnostycznego piersi a także zdobywanie i rozwój kompetencji Zespołu URTESTE S.A. w obszarze prac B+R i ich komercjalizacji.
Przedmiotem projektu pt. „Test NASTRO – bazujący na metodzie enzymatycznej, nisko kosztowy test IVD do diagnozowania raka piersi we wczesnych stadiach rozwoju (…)” (dalej: projekt) spółki URTESTE S.A. (dalej: Wnioskodawca, Spółka, Urteste) jest opracowanie innowacyjnego testu diagnostycznego, wykrywającego raka piersi we wczesnych stadiach rozwoju w oparciu o opracowane substraty reagujące z moczem pacjentów z określonym typem nowotworów. Test posiada potencjał do zniesienia / zniwelowania części ograniczeń dostępnych obecnie badań przesiewowych – mammografii i USG – ponieważ cechować się będzie wysokim poziomem bezpieczeństwa i komfortu, wyższą dostępnością, niższym kosztem oraz bardzo wysoką jakością – docelowa czułość >93% i swoistość >95% znajdują się na poziomie wyższym od mammografii (czułość 75-95%, swoistość 80-95%). W projekcie Wnioskodawca zamierza wystąpić o uzyskanie międzynarodowej ochrony patentowej w procedurze PCT dla nowego markera diagnostycznego piersi w dwóch zadaniach dot. fazy międzynarodowej oraz fazy regionalnej i krajowej. Ponadto celem projektu jest zdobywanie i rozwój kompetencji Zespołu URTESTE S.A. poprzez zrealizowanie cyklu 21 szkoleń w obszarze prac B+R i komercjalizacji ich wyniku, które wspierają realizację zadań w ramach modułu B+R. Cele modułu B+R zostaną natomiast osiągnięte w ramach 6 zadań: badanie prototypu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych w celu potwierdzenia słuszności koncepcji technologii (zad.1), rozwój procesu produkcji (zad. 2), opracowanie kontroli pozytywnej (zad.3), badanie skuteczności analitycznej (zad.4), badanie czasu życia wyrobu (zad.5) oraz badanie skuteczności klinicznej (zad.6). Rezultat projektu jest kierowany na bardzo dynamiczny globalny rynek testów onkologicznych, którego wartość szacuje się obecnie na 5 mld USD, a w 2035 r. ma wynosić 75 mld USD (27% CAGR). Rak piersi jest bowiem najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce i UE.
Twój opis projektu
MiAby dodać zdjęcie, opis lub załączyć inne materiały dotyczące projektu, powinieneś wypełnić poniższy formularz. Po kliknięciu przycisku „wyślij” zostanie przesłana do Ciebie wiadomość e-mail z prośbą o potwierdzenie. Do przesłania formularza niezbędne jest zaakceptowanie Regulaminu Mapy Dotacji UE oraz zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Materiały zostaną przesłane do redaktora serwisu, który po sprawdzeniu opublikuje je na stronie.